Szczecin gościł polityków niemieckich i polskich

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 21-08-2001, 00:00

Szczecin gościł polityków niemieckich i polskich

Spotkanie Gerharda Schroedera, kanclerza Niemiec, i Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta RP, zorganizowane na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, zdominowały rozmowy dotyczące polityki otwartych drzwi NATO i rozszerzenia Unii Europejskiej. Według Niemców, jak zapewnia kanclerz Niemiec, Polska to kraj, który ma wiele do zaoferowania zarówno pod względem politycznym, ekonomicznym, jak i kulturowym.

— Polska może poszczycić się ogromnymi osiągnięciami, które wypracowała bez pomocy z zewnątrz. Współpraca z takim partnerem to w równym stopniu konieczność, co przyjemność — podkreślał kanclerz Gerhard Schroeder.

Podczas rozmów poruszono także kwestię odszkodowań dla robotników przymusowych. Obaj politycy stwierdzili, że za błędy odpowiadają fundacje, które już do 23 sierpnia 2001 r. mają przedstawić swoje stanowiska w sprawie rozwiązania tego niepotrzebnego konfliktu.

Nie zapomniano także o nowych przejściach granicznych i roli rzeki Odry. Kwestie te omówiono podczas spotkania Gerharda Schroedera z premierem Jerzym Buzkiem w Ośrodku Integracji Europejskiej, gdzie mieści się także biuro Polsko-Niemieckiego Domu Gospodarki.

— Odra powinna stać się rzeką otwartą. Do tego potrzebne są jednak kolejne mosty i nowe przejścia graniczne — przyznał premier Buzek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu