Szczecin zamknął rok 8 mln zł zysku

Bogdan Tychowski
13-01-2005, 00:00

Według wstępnych szacunków, w portach w Szczecinie i Świnoujściu przeładowano w minionym roku ponad 15,5 tys. ton ładunków.

Nie sprawdziły się pesymistyczne prognozy związane ze spadkiem przeładunków węgla. Ostatecznie okazały się one o 50 proc. wyższe od planowanych i wyniosły 6 mln ton tego surowca, czyli 2,2 proc. więcej niż w roku 2003. Znacząco wzrosły też przeładunki rudy. Osiągnęły one 2,5 mln ton, co stanowi wzrost o 30,3 proc. Wzrosły także przeładunki zboża, które zamknęły się wielkością około 884 tys. ton. W porównaniu z rokiem 2003 przeładowano także więcej drobnicy, spadły zaś przeładunki drewna. Ogółem w ciągu 11 miesięcy 2004 r. przeładowano 25 tys. TEU, wobec 19 tys. rok wcześniej.

W roku 2004 spółka ZMPSiŚ osiągnęła zysk netto, którego szacunkowa wartość wynosi 7,8 mln zł. Rok 2003 zamknęła zaś stratą netto sięgającą 5,9 mln zł. Strata spowodowana była głównie wzrostem kosztów powstałym w wyniku utworzenia rezerwy na zobowiązanie warunkowe z tytułu poręczenia kredytu zaciągniętego przez Stocznię Pomerania.

— ZMPSiŚ spłacił poręczony kredyt w całości, co niekorzystnie wpłynęło na sytuację finansową spółki. Na koniec 2003 r. jej zobowiązania wynosiły 174,4 mln zł. Sytuacja finansowa spółki spowodowała konieczność zmiany strategii w zakresie zarządzania finansami, weryfikacji budżetu na rok 2004 i racjonalizacji kosztów — mówi Dariusz Rutkowski, prezes szczecińskiego portu.

W roku 2004 wartość środków przeznaczonych na inwestycje wyniosła prawie 38,3 mln zł. Większość stanowiły nakłady na przebudowę nabrzeża Górników i stanowiska promowego w Bazie Promów Morskich w Świnoujściu.

Ponadto, minister infrastruktury zaakceptował wnioski na realizację w szczecińskim porcie inwestycji współfinansowanych ze środków UE. Będzie to budowa infrastruktury portowej dla bazy kontenerowej na Ostrowie Grabowskim (53,4 mln zł dofinansowania) oraz infrastruktury Zachodniopomorskiego Centrum Logistycznego (21,6 mln zł dofinansowania).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Szczecin zamknął rok 8 mln zł zysku