Szczepionka znów pomaga rynkom akcji w USA

opublikowano: 23-11-2020, 17:06

Po raz kolejny na pierwszej sesji tygodnia na rynkach akcji w USA przeważa popyt zachęcony do zakupów pozytywnymi doniesieniami o szczepionce na COVID-19.

Tym razem nastroje inwestorów poprawiła AstraZeneca, informując o potwierdzeniu wysokiej skuteczności swojej szczepionki. To już trzecia. W poprzednich tygodniach swoimi chwaliły się Pfizer współpracujący z Biontech oraz Moderna. Zawsze wywoływało to wzrost apetytu na ryzyko. W poniedziałek jest podobnie. Po ok. godzinie handlu Dow Jones rośnie o 0,8 proc., a S&P500; o 0,5 proc. Nasdaq jest tylko 0,1 proc. na plusie, bo tanieją tam spółki korzystające na pandemii, m.in. Zoom Video. Dostawca oprogramowania do wideokonferencji jest najmocniej przecenionym składnikiem Nasdaq 100.

Popyt przeważa w 10 z 11 głównych segmentach S&P500.; Najmocniej drożeją spółki energii (4,4 proc.), co wynika z wzrostu kursu ropy najwyżej od 12 tygodni. Względnie dużym popytem cieszą się jeszcze akcje spółek finansowych (1,7 proc.) i przemysłowych (1,4 proc.). Najsłabsze są segmenty ochrony zdrowia, IT, dóbr codziennego użytku (po mniej niż 0,1 proc.) oraz usług telekomunikacyjnych (-0,3 proc.), w których najmocniej tanieją akcje spółek branży medialno-rozrywkowej (-0,4 proc.), np. Netflix (-0,9 proc.).

Wolumen handlu jest niższy niż w poprzednich tygodniach o ponad 10 proc. To skutek wypadającego w tym tygodniu Święta Dziękczynienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane