Szef BPS stracił posadę

ET
opublikowano: 19-04-2012, 00:00

Mirosław Potulski nie utrzymał się w fotelu prezesa Banku Polskiej Spółdzielczości. Rada nadzorcza odwołała go ze stanowiska.

Nieoczekiwany koniec kariery Mirosława Potulskiego w Banku Polskiej Spółdzielczości (BPS). W czerwcu ubiegłego roku został wybrany na kolejną, czteroletnią, kadencję prezesa.

W środę rada nadzorcza odwołała go ze stanowiska. Na dodatek w miesiąc po tym, jak prezes z powodzeniem przeprowadził emisję akcji BPS o wartości 115 mln zł.

Przed Wielkanocą rada zawiesiła Mirosława Potulskiego w obowiązkach, dając sobie czas do 17 kwietnia na podjęcie decyzji w sprawie jego losów. We wtorek nie udało nam się skontaktować ani z bankiem, ani z prezesem. Wczoraj na stronach BPS pojawił się komunikat o odwołaniu Mirosława Potulskiego i Krzysztofa Jagielskiego, wiceprezesa.

Rada delegowała do zarządu Józefa Czysza, który obejmie obowiązki prezesa, i Barbarę Ruszyńską, na stanowisko wiceprezesa.

Nie wiadomo, kiedy zostaną przeprowadzone wybory na zwolnione posady w BPS. Rynek gubi się w domysłach o powody dymisji. BPS jest ważnym graczem na rynku Catalyst, gdzie ulokował swoje obligacje. Obligatariusze pytają, co dzieje się w banku, że jego szef traci posadę. Według naszych informacji, stało się tak w wyniku konfliktu między prezesem a dwoma członkami zarządu. Rada nadzorcza stanęła po ich stronie.

Mirosław Potulski został odwołany niemal dokładnie pięć lat po objęciu funkcji prezesa banku. Został powołany 26 kwietnia 2007 r. BPS przeprowadzał wówczas w programie naprawczym.

W 2007 r. wypracował 43 mln zł zysku netto. W 2011 r. zysk wyniósł 110,8 mln zł i był o 28,5 proc. wyższy niż rok wcześniej. BPS stoi na czele największego zrzeszenia banków spółdzielczych, do którego należy ponad 370 banków z 570. Są one również akcjonariuszami BPS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu