Szef Fed może być zmuszony sprzedać posiadane obligacje

opublikowano: 22-10-2021, 12:28

Jerome Powell, szef banku centralnego USA okazał się jedynym członkiem władz Fed, którego objęły nowe zasady dotyczące posiadania aktywów finansowych, informuje Reuters.

Fed wprowadził nowe zasady dotyczące handlu i posiadania aktywów finansowych przez członków jego władz po tym jak wcześniej w tym roku krytykę wywołały informacje o aktywnym handlowaniu akcjami i obligacjami w zeszłym roku przez niektórych szefów regionalnych Fed. Choć ich działania były zgodne z prawem, to pojawiły się sugestie konfliktu interesów wynikające z aktywnych działań wspierających rynki przez bank centralny w ostatnich czasach.

Jerome Powell, fot. Bloomberg
Jerome Powell, fot. Bloomberg

W sprawozdaniu złożonym w 2020 roku szef Fed ujawnił, że posiada aktywa finansowe wartości do 98 mln USD. Wśród nich były obligacje municypalne o wartości między 1,25 mln USD a 3,0 mln USD, którymi dysponował jego trust rodzinny. Nowe zasady ogłoszone w czwartek zakazują posiadania takich papierów przez członków władz Fed kształtujących politykę monetarną. Posiadający je obecnie mają je sprzedać.

Reuters zwraca uwagę, że poza Powellem żaden z pozostałych członków władz Fed nie posiada aktywów tego typu. Zapytany o to na konferencji Powell powiedział, że obligacje municypalne zawsze były bezpieczne do inwestowania dla członków władz banku centralnego, bo “jak wszystkim wiadomo, Fed nigdy nie kupuje obligacji municypalnych”. Reuters przypomina jednak, że bezprecedensowe działania podjęte przez bank centralny z powodu kryzysu spowodowanego przez pandemię objęły także zakup szerszej gamy instrumentów finansowych, w tym obligacji municypalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane