Szef Fed potwierdza zmniejszenie tempa podwyżek stóp

opublikowano: 30-11-2022, 19:40
aktualizacja: 30-11-2022, 20:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jerome Powell dał rynkom to, czego oczekiwały. Potwierdził w środę zmniejszenie tempa podwyżek stóp, informuje CNBC.

Podczas wystąpienia w Brookings Institution szef Fed zwrócił uwagę, że działania podjęte w ramach polityki monetarnej wymagają czasu, aby wywołać skutki.

Jerome Powell, fot. Bloomberg
Jerome Powell, fot. Bloomberg

- Dlatego ma sens spowolnienie tempa podwyżek stóp w miarę zbliżania się do poziomu, który będzie właściwy do obniżenia inflacji – powiedział Powell. – Moment spowolnienia tempa podwyżek stóp może nadejść nawet już na grudniowym posiedzeniu – dodał.

Fed podwyższał stopy o 75 pkt. bazowych na czterech ostatnich posiedzeniach. Rynek oczekuje, że na kolejnym, w grudniu, podwyższy je o 50 pkt. bazowych.

Szef Fed podkreślił w środę, że polityka monetarna prawdopodobnie będzie restrykcyjna przez pewien czas dopóki nie pojawią się realne oznaki postępu w obniżaniu inflacji.

- Pomimo pewnych obiecujących zmian, przed nami wciąż długa droga do przywrócenia stabilności cen – powiedział Powell.

Reakcją jest zdecydowany ruch w górę indeksów rynków akcji i wyraźny ruch w dół indeksu dolara. Spadają natomiast wyraźnie rentowności obligacji skarbowych USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane