Szef KE wezwał Włochy do naprawy gospodarki

opublikowano: 02-04-2019, 13:24

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wezwał populistyczny rząd Włoch do działań pozwalających na  zahamowanie recesji gospodarczej.

- Jestem trochę zmartwiony widząc, że gospodarka Włoch pogłębia regresję – powiedział Juncker podczas wspólnej konferencji z premierem Włoch Giuseppe Conte. – Chciałbym, aby włoskie władze wykonały dodatkowy wysiłek w celu utrzymania wzrostu gospodarczego – dodał.  

W poniedziałek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zwróciła uwagę na pogarszającą się sytuację budżetową Włoch i zmagającą z problemami gospodarkę. Wskazała, że coraz pilniejsze jest podjęcie działań mających przywrócić rządowi kontrolę nad sytuacją fiskalną i pomagających zredukować dług publiczny.

Premier Conte podkreślał, że gospodarce Włoch nie sprzyja spowolnienie globalnej gospodarki, spowodowane wojną handlową.

- W reakcji na to państwa Unii Europejskiej, które mają większą przestrzeń do stymulacji fiskalnej, powinny zwiększyć popyt wewnętrzny poprzez inwestycje – podkreślił.

Premier Włoch zapewnił, że jego rząd prowadzi „ekspansywną i odpowiedzialną” politykę gospodarczą. Zapowiedział, że już w tym tygodniu zostaną podjęte decyzje o działaniach stymulujących wzrost oraz mające ożywić publiczne i prywatne inwestycje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu