Szef NBP: UE powinna pamiętać o budżetach kandydatów

08-10-2001, 15:40

LONDYN (Reuters) - Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), Leszek Balcerowicz powiedział w poniedziałek, że Unia Europejska powinna uznać za priorytet utrzymanie stabilności gospodarczej w krajach kandydackich.

Według szefa NBP, UE nie powinna natomiast dopuścić, by kwestie takie jak ochrona środowiska jeszcze zaostrzyły problemy fiskalne tych państw.

"Czasami mam wrażenie, że negocjacje z Unią Europejską za bardzo skupiają się na kwestiach sektorowych" - powiedział Balcerowicz na konferencji zorganizowanej przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Według prezesa polskiego banku centralnego kwestie takie jak ochrona środowiska i wzmocnienie kontroli granicznej mogą zdestabilizować budżety państw kandydackich i dlatego okresy przejściowe powinny zostać wydłużone.

Według szacunków Komisji Europejskiej unowocześnienie transportu i poprawa systemu ochrony środowiska w krajach Europy Wschodniej w ciągu 10-20 lat będą kosztowały około 200 miliardów euro.

Zdaniem specjalistów z EBOiR osiągnięcie przez Polskę, Węgry i Czechy standardów unijnych tylko w dziedzinach transportu i ochrony środowiska wymagać będzie inwestycji wartości 3-4 procent Produktu Krajowego Brutto rocznie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szef NBP: UE powinna pamiętać o budżetach kandydatów