Szef podejrzy, co wlewasz do baku

opublikowano: 26-11-2019, 22:00

Zarządzanie flotą na odległość może przydać się nie tylko dużym przewoźnikom. Każdy może oszczędzić na telematyce.

Efektywność zarządzania pojazdami, optymalizacja czasu i trasy jazdy, redukcja jej kosztów, zwiększenie bezpieczeństwa, czyli generalnie usprawnienie działania całego przedsiębiorstwa — takie atuty stosowania tzw. telematyki wymieniają eksperci z platformy Verizon Connect. Według nich coraz więcej firm inwestuje w oprogramowanie do zarządzania pojazdami, zwłaszcza te, w których transport dominuje w działalności.Dzięki wdrażaniu takich rozwiązań można wykryć i zredukować problemy związane z nieprawidłowymi nawykami pracowników, niewłaściwym użytkowaniem aut i monitorować wszystkie pojazdy. Monitoring z wykorzystaniem GPS nie musi być przy tym domeną tylko dużych firm dysponujących rozbudowaną flotą.

— Większość właścicieli małych firm postrzega monitorowanie pojazdów z wykorzystaniem GPS jako świetne narzędzie, ale przeznaczone głównie dla dużych przedsiębiorstw. Nie dostrzegają oni często wartości ani opłacalności stosowania takiego rozwiązania z perspektywy niewielkiej firmy i byliby zaskoczeni tym, że większość spółek wykorzystujących rozwiązania telematyczne ma właśnie małe floty — mówi Sebastian Bazylak, ekspert Verizon Connect.

Mniejsi przewoźnicy skarżą się na wysokość składek ubezpieczeniowych. Zwracają uwagę, że paliwo i utrzymanie pojazdów stanowią największe koszty prowadzonej przez nich działalności. Zdaniem eksperta monitoring pozwoli sprawdzić, jakim paliwem kierowca tankuje samochód i zbadać spalanie — przez ocenę, czy i kiedy pojazd zbyt długo pracuje na biegu jałowym — a w efekcie zmienić tę praktykę. Korzystający z telematyki mówią, że przydaje się ona w sytuacjach awaryjnych, kiedy trzeba podejmować szybkie decyzje.Taki program ostrzega bowiem o zatorach na drodze lub złej pogodzie. Podaje wówczas inne możliwe trasy, co pozwala uniknąć opóźnień w dostawach. W przypadku nieoczekiwanych zdarzeń menedżer może zarządzić od razu zmianę przejazdu i zaktualizować obsługę partnerów biznesowych. To może mieć istotne znaczenie z punktu widzenia klientów firmy.

Wreszcie przedsiębiorca ma możliwość przyjrzenia się, jak jego kierowcy zachowują się w trasie. Może podejrzeć, czy prowadzą pojazdy, rozwijając nadmierną prędkość, ostro hamując, nagle przyspieszając lub stwarzając taką jazdą niebezpieczne sytuacje na drodze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu