Szefowie firm wróżą inwestycje

opublikowano: 23-03-2016, 22:00

Co piąty zarządzający firmą transportową spodziewa się w najbliższych miesiącach większego zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne — wynika z odczytu subindeksu „Barometr EFL” za pierwszy kwartał 2016 r. Najpopularniejszym narzędziem finansowym w sektorze transportowym jest leasing, z którego korzysta aż 64 proc. przedsiębiorstw — najwięcej ze wszystkich branż. 42,5 proc. przedsiębiorców kredytuje zakupy, a 6,3 proc. wspiera się faktoringiem. Co ciekawe, w transporcie mniejsze znaczenie niż w innych branżach mają własne pieniądze. Korzysta z nich 77,5 proc. firm, gdy np. w budownictwie ponad 90 proc.

— Polskie firmy transportowe są jednymi z najsilniejszych w Europie i mają ogromny udział w budowaniu PKB naszego kraju. W ubiegłym roku świetnie sobie poradziły pomimo embarga nałożonego przez Rosję na wiele produktów. Jednak trudno przewidzieć, czy w tym roku będziemy mieli do czynienia z powtórką. Na lekkie pogorszenie nastrojów wśród zarządzających przedsiębiorstwami transportowymi miał wpływ lutowy zakaz wjazdu polskich przewoźników do Rosji. Nadal też nie ma decyzji Komisji Europejskiej w sprawie płacy minimalnej w Niemczech i wyjaśnienia, jak będzie działała strefa Schengen. Wszystko to wpływa na niepewność przedsiębiorców i ostrożność planowania — mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL. Wartość odczytu Barometru dla branży transportowej kolejny raz z rzędu spadła — teraz z 54,9 pkt. w IV kwartale 2015 r. do 52 pkt. w I kwartale tego roku. Pozostaje jednak ponad progiem ograniczonego rozwoju (50 pkt.), co oznacza, że sektor widzi szansę na wzrost w tym roku. Świadczy o tym nie tylko to, że przedsiębiorcy prognozują wzrost zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne, ale także wyniki finansowania transportu ciężkiego przez firmy leasingowe w ubiegłym roku. Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL), w całym 2015 r. wartość transportu ciężkiego sfinansowanego leasingiem lub pożyczką wyniosła 13,5 mld zł i wzrosła aż o 18,2 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane