Sześć firm IT zamierza zainwestować w KSSE

Małgorzata Zdunek
opublikowano: 09-01-2001, 00:00

Sześć firm IT zamierza zainwestować w KSSE

Podmioty działające w branży nowych technologii wydadzą od 2 do 6 mln zł

W ostatnich dniach grudnia 2000 r. aż sześć spółek z branży IT uzyskało zezwolenie na prowadzenie działalności w parkach technologicznych, leżących na terenach KSSE. Spowodowała to decyzja rządu o włączeniu w grudniu tych podmiotów do grona firm, które mogą liczyć na ulgi w podatku dochodowym.

Na ulgi w prowadzeniu działalności na terenach specjalnych stref ekonomicznych mogły do niedawna liczyć wyłącznie firmy produkcyjne. Stawiało to w niekorzystnej sytuacji podmioty z branży zaawansowanych technologii. Decyzją rządu poszerzono jednak zapis o działalności SSE, a na ulgi mogą liczyć również przedsiębiorstwa prowadzące działalność badawczo-rozwojową oraz sprzedające usługi informatyczne.

W ostatniej chwili

— O włączenie firm z branży IT do grona inwestorów, którzy mogą liczyć na ulgi, zabiegaliśmy od 1998 r. Zgoda na poszerzenie listy podmiotów, które mogą otrzymać ulgi podatkowe, weszła w życie 12 grudnia 2000 r. — tłumaczy Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Firmy z branży nowych technologii miały więc tylko 20 dni grudnia 2000 r. na wzięcie udziału w przetargach i uzyskanie zezwoleń na działalność w strefie, jeżeli chciały skorzystać ze starych zasad. W tym czasie odbyły się przetargi i rokowania, w których pozwolenie na działalność w parkach technologicznych, leżących na terenie KSSE, otrzymało sześć podmiotów z branży IT. Będą one działały w parkach technologicznych, które powstały z należących do strefy terenów w Gliwicach, Tychach i Bielsku-Białej. Park technologiczny w Tychach zajmuje obszar 10 ha, znajdujących się w centrum miasta, natomiast w Gliwicach nie zdefiniowano jego powierzchni, uzależniając jej wielkość od wymagań inwestorów.

Powstanie zagłębie

2Si Software & Serwis, podmiot zależny spółki 2Si z Katowic, wygrał przetarg na działkę o pow. 0,5 ha w Tychach. Ma on rozpocząć działalność do końca 2003 r. Zatrudnienie znajdzie w nim około 170 osób.

— Spółka ta ma zająć się usługami związanymi z tworzeniem oprogramowania komputerowego. Liczymy, że działalność firm informatycznych w regionie będzie zaczątkiem do stworzenia zagłębia nowych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych — mówi Jerzy Szymura, prezes spółki 2Si z Katowic.

TX Net, TX Media oraz TX System, spółki zależne firmy Techmex z Bielska-Białej, zamierzają ulokować swoją działalność na terenie KSSE w Bielsku-Białej.

— Powołanie i ulokowanie spó- łek zależnych z branży informatycznej na terenie SSE wynika z przyjętej strategii firmy, która zakłada stopniowe odejście od działalności dystrybucyjnej na rzecz usług i Internetu — wyjaśnia Teresa Studencka, członek zarządu spółki Techmex z Bielska-Białej.

Firma prowadzi obecnie rozmowy z zarządem Fiat Auto Poland na temat dzierżawy pomieszczeń. Trzy spółki Techmexa zamierzają rozpocząć tam działalność w drugiej połowie 2001 r.

Natomiast Wasko z Gliwic wygrało przetarg na zakup działki o pow. 1,5 ha na terenie parku technologicznego w Gliwicach. Zamierza tam się również ulokować Noma Elektronics, która kupi działkę o pow. 0,7 ha. Obie spółki mają rozpocząć działalność do końca 2003 r. Nie jest znany dokładny koszt planowanych inwestycji, wiadomo jedynie, że wszystkie firmy z branży IT chcą wydać od 2 do 6 mln zł.

Niekorzystna zmiana

Pośpiech w przetargach spowodowany był zbliżającą się datą wprowadzenia w życie nowych zasad ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorstw oraz nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, którą wyznaczono na 1 stycznia 2001 r. Według tych regulacji, firmy mogą liczyć na zwrot do 50 proc. nakładów poniesionych na inwestycje.

— Dla firm z branży IT korzystniejsze jest działanie według starych zasad, czyli ubieganie się o możliwość zwolnienia przez 10 lat z płacenia podatku dochodowego. Powodem tego jest fakt, że ich inwestycje w nieruchomości czy działki nie są duże — tłumaczy Piotr Wojaczek.

Choć obie ustawy weszły w życie 1 stycznia 2001 r., dotąd nie ma do nich rozporządzeń wykonawczych.

W projekcie rozporządzenia Rady Ministrów z 4 stycznia 2001 r. określono wielkość pomocy publicznej, jaką mogą uzyskać firmy chcące zainwestować na terenach śląskich gmin.

— Wystąpiliśmy do śląskich parlamentarzystów o wnioskowanie podwyższenia do 50 proc. zwrotu inwestycji na terenie gmin śląskich wchodzących w skład KSSE. Alternatywą może być przedłużenie vacatio legis do końca 2002 r., aby SSE działały według starych zasad — opowiada Piotr Wojaczek.

Obecnie w KSSE nie organizuje się żadnych przetargów.

— Czekamy na wydanie odpowiednich decyzji co do dalszych zasad inwestowania w KSSE. Zwykle rozmowy z potencjalnymi inwestorami trwają od 2 miesięcy do roku. Obawiam się, że obecny brak konkretnych warunków inwestowania, potrzebnych do negocjacji z nimi, może znacznie zahamować napływ kapitału do KSSE — tłumaczy Piotr Wojaczek.

Czekają w kolejce

Z naszych informacji wynika, że inwestycjami w KSSE zainteresowanych jest kilka firm, również z branży logistycznej.

— Jeżeli obie ustawy zostaną wprowadzone w życie bez proponowanych poprawek, może być to katastrofa dla SSE. Trudno nam będzie pozyskać inwestorów zagranicznych, którzy ze względu na znaczący udział w eksporcie są cenionym partnerem dla polskiej gospodarki — podkreśla Piotr Wojaczek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zdunek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy