Sześć obligacji godnych uwagi

  • Emil Szweda
opublikowano: 28-03-2013, 00:00

Na rynku obligacji korporacyjnych co rusz wybuchają miny i coraz trudniej znaleźć papiery firm o mocnych fundamentach, które jednocześnie dawałyby wysoką rentowność.

NA KRÓTKI TERMINZM Henryk Kania (KAN0913) — kupon od obligacji zostanie wypłacony w piątek, więc seria jest wolna od kosztu podatkowego. W dodatku na Catalyst można ją kupić za 100,2 proc. (taniej niż inne serie tego emitenta). Marża ponad WIBOR3M sięga 6,3 pkt proc. i przy cenie 100,2 proc. wraz z prowizją maklerską rentowność brutto półrocznej inwestycji wyniesie 9,26 proc. Bilans spółki na koniec 2012 r. nie wskazywał na ryzyko związane z inwestycją.

MCI (MCI0613)

— prawie 4 proc. netto w skali roku (odpowiada to 4,93 proc. brutto) można zarobić, kupując obligacje funduszu wygasające za pół roku za 100,19 proc. (plus 0,19 proc. prowizji maklerskiej). Nie jest to dużo, ale o atrakcyjniejsze stopy zwrotu w krótkim terminie coraz trudniej, a w poprzednich miesiącach wskazaliśmy już najciekawsze z nich.

KUP I TRZYMAJP.R.E.S.C.O. (PRE0814)

— Obligacje P.R.E.S.C.O. znalazły się już raz w naszym cyklu w tym miejscu. Wskazuję je po raz drugi ze względu na ostatni spadek ceny, być może związany z wyjściem któregoś z inwestorów. Obligacje można było w środę kupić po nominale albo po 100,5 proc. (od animatora). Biorąc pod uwagę, że dłuższa o rok seria wyceniana jest na 104 proc. (także animator), cena wydaje się okazyjna i nie utrzyma się długo (nawet seria wygasająca w tym roku w grudniu wyceniana jest wyżej). Przy cenie 100,5 proc. rentowność wynosi 8,37 proc. brutto.

Pragma Inwestycje (PIN1014) — obligacje Pragmy Inwestycje oprocentowane na 5 pkt proc. ponad WIBOR notowane są już bez praw do odsetek (od wtorku) i wyceniane są o 0,5 pkt proc. niżej niż obligacje Pragmy Faktoring. Obie firmy łączy spółka matka — Pragma Inkaso — która udzieliła poręczenia majątkowego obligacjom córek. Ponieważ kluczowe znaczenie ma tu sytuacja spółki matki, korzystniejszą inwestycją jest zakup obligacji Pragmy Inwestycje — daje szansę na 7,44 proc. rentowności brutto (po uwzględnieniu prowizji).

NA MOCNE NERWYRedan (RDN0814)

— W związku ze słabymi wynikami za 2012 r. inwestorzy mają prawo ubiegać się o przedterminowy wykup tej serii już 19 czerwca. Ponieważ papier notowany jest poniżej nominału (91,5 proc. po stronie podaży), można uzyskać prawie 47 proc. rentowności, ale tylko przy założeniu, że papierów do przedterminowego wykupu nie przedstawią inwestorzy instytucjonalni, bo Redan mógłby nie dać sobie rady z żądaniami zbyt silnej grupy inwestorów.

Mak Dom (MKD0713)

— wybór obligacji dewelopera do portfela może wydawać się zbędnym ryzykiem w obecnej sytuacji. Ale warto odnotować, że akurat Mak Dom jest zadłużony w niewielkim stopniu (1,29 do kapitału własnego, to mniej niż zadłużenie Robyga), a wskaźniki płynności finansowej prezentowały na koniec 2012 r. dobry poziom. Stąd zapewne relatywnie niski kupon (5,5 pkt proc. ponad WIBOR) i wysoka cena na Catalyst jak na dewelopera (99,99 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda obligacje.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Sześć obligacji godnych uwagi