Sześć pomysłów na 3 proc. z obligacji

  • Emil Szweda
opublikowano: 31-07-2018, 22:00

Niższe notowania obligacji zwykle nie obejmują papierów uważanych za najmniej ryzykowne. Dlatego za zwrotem na poziomie 3 proc. trzeba rozglądać się uważniej niż za 5-6 proc. rocznie.

Na mniej niż rok

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

Kruk (KRU0619)

Licząc według ostatniej zawartej transakcji, rentowność brutto mogłaby wynosić 3,5 proc., ale tę transakcję zawarto miesiąc temu. Teraz postrzeganie krótkoterminowych obligacji jest znacznie lepsze i 1,9 proc. to wszystko, na co można liczyć, akceptując najlepszą ofertę sprzedaży.

Ghelamco Invest (GHE0619, GHI0619)

To pierwsze z publicznych emisji Ghelamco i można je kupić, uzyskując około 4 proc. rentowności brutto. Znalazły się w tym zestawieniu tylko dlatego, że lista propozycji obligacji do 12 miesięcy nie zawiera żadnych pozycji powyżej 2 proc. i poniżej 4 proc. brutto, jeśli brać pod uwagę aktualnie dostępne najlepsze oferty sprzedaży.

Do trzech lat

Alior Bank (ALR0321)

Ta seria to papiery podporządkowane (a więc spłacane w ostatniej kolejności w przypadku likwidacji lub upadłości banku), oferowane w czasie, gdy za obligacje z takim przymiotnikiem trzeba było zaoferować 3,5 pkt proc. marży (w ubiegłym roku już tylko 2,7 pkt. proc.). Dzięki temu, mimo ceny zakupu przekraczającej 104 proc., wciąż można liczyć na 3,6 proc. rentowności brutto.

Cyfrowy Polsat (CPS0721)

To obligacje, których Giełda chciałaby mieć u siebie jak najwięcej. Nie dość, że to seria o dużej wartości (1 mld zł), to jeszcze z ocenami ratingowymi (BB, BB+ i Ba2), a na deser jeszcze o wysokiej płynności. Spread między ofertą kupna a sprzedaży to zaledwie 8 pkt. baz., co jak na Catalyst jest wynikiem rewelacyjnym. Do kupienia z rentownością 3,5 proc. brutto.

Na dłużej niż trzy lata

PKN Orlen (PKN0921)

To pierwsza z drugiego programu publicznych emisji Orlenu, oferowano ją z marżą na poziomie 1 proc. ponad WIBOR. W maju i czerwcu 2018 r. Orlen podniósł marżę do 1,2 pkt proc., ale rynek wtórny wszystko wyrównał. Wymienioną serię można kupić z 2,5 proc. rentownością brutto — taką samą lub o kilka punktów niższą od serii z wyższym oprocentowaniem, które są po prostu droższe.

Giełda (GPW0122)

Emisja publiczna Giełdy na początku lipca weszła w nowy okres odsetkowy, dzięki czemu rentowność brutto (2,5 proc.) jest w miarę czysta, nie „pobrudzona” narosłymi odsetkami. To jednak wciąż nieco mniej niż 2 proc. netto, oczywiście o ile WIBOR nie zmieni wartości. Nie na każdym propozycja zrobi wrażenie, lecz w zamian są obligacje spółki bez długu netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda Obligacje.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy