Szkielety NanoGroup przeszły testy

opublikowano: 28-05-2018, 22:00

Spółka pomyślnie zakończyła testy nowej metody leczenia przetok w chorobie Crohna.

Operacje się udały, a pacjenci zareagowali pozytywnie. W połowie kwietnia w Warszawie lekarze z madryckiego szpitala uniwersyteckiego Fundación Jiménez Díaz przeprowadzili u dwóch pacjentów z chorobą Crohna zabiegi leczenia bardzo bolesnych przetok okołoodbytniczych. Wyjątkowe w tych zabiegach było to, że zastosowano w nich pobrane od pacjentów komórki macierzyste i połączono ze szkieletami polimerowymi. Taką metodę leczenia zastosowano po raz pierwszy na świecie.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

„Po pięciu tygodniach od zabiegu wyniki u obu pacjentów wskazują na pozytywny wpływ procedury na gojenie przetok okołoodbytniczych. Tym samym doszło do wstępnej walidacji założenia, że komórki macierzyste stosowane razem ze szkieletami polimerowymi mogą korzystnie wpływać na przeżywalność komórek macierzystych po implantacji, a co za tym idzie — poprawiać skuteczność terapii” — poinformowała NanoGroup.

Leczenie przetok za pomocą komórek macierzystych zyskuje na popularności, a nad takimi terapiami pracuje kilka grup farmaceutycznych, m.in. japońska Takeda, która wyceniła ten projekt na 0,6 mld USD. Stworzone przez polski zespół szkielety polimerowe mają zwiększać skuteczność takich zabiegów, która obecnie sięga około 50 proc. W przeprowadzonych w kwietniu zabiegach wykorzystano szkielety, dostępne już komercyjnie na rynku i stworzone przez inne firmy.

— Przeprowadzone przez nas zabiegi pozwoliły wstępnie pozytywnie ocenić przydatność szkieletów polimerowych stosowanych razem z komórkami macierzystymi. Początkowe efekty po pięciu tygodniach od zabiegu są obiecujące — u obu pacjentów gojenie przetok postępuje bardzo dobrze. Jestem przekonany, że zespół NanoVelos stworzy nanoszkielet, który pozwoli nam, dzięki poprawie przeżywalności komórek macierzystych, osiągać coraz lepsze wyniki. W miarę naszych możliwości będziemy ich wspierać. Liczymy na pomyślne przeprowadzenie badań przedklinicznych, byśmy ponownie, już na wspólnie przebadanych nanoszkieletach polimerowych, mogli wykorzystać tę unikatową metodę — mówi prof. Mariano Garcia Arranz z Fundación Jiménez Díaz.

Dr Adam Kiciak, członek zarządu NanoGroup, tłumaczy, że prace i badania nad szkieletami polimerowymi mogą potrwać około dwóch lat. Spółka i jej partnerzy — Fundación Jiménez Díaz i szpital Humanitas w Mediolanie — będą jednak potrzebowali na ten cel sporych pieniędzy. Koszt projektu szacowany jest na 10 mln zł, z czego około 1 mln EUR może pochodzić z dotacji. NanoVelos z partnerami stara się o unijny grant EuroNanoMed.

„Projekt (…) znajduje się w trakcie oceny merytorycznej. (…) szanse na otrzymanie tego grantu są znaczne” — informuje NanoGroup.

W ubiegłorocznej ofercie publicznej NanoGroup zebrało od inwestorów 4,2 mln zł, ponad 10 razy mniej, niż planowało. NanoGroup prowadzi rozmowy z inwestorami, którzy mogliby objąć udziały w jego spółkach zależnych. Nie wyklucza też przeprowadzenia kolejnej emisji akcji.

 

W pierwotnej wersji artykułu wskazano, że wykorzystane podczas testów szkielety polimerowe zostały stworzone przez spółkę NanoVelos. Tymczasem w celu potwierdzenia skuteczności metody użyto szkieletów, dostępnych komercyjnie na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu