Szkoda, że państwo nie mieli akcji

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 11-10-2010, 00:00

Dziewięć na dziesięć funduszy było na plusie, ale tylko trójka zarządzających pokonała WIG. Oni też nie docenili giełdy.

Ranking TFI: najlepszy fundusz zarobił we wrześniu 14,7 proc., ale klienci nie wykorzystali wzrostów na GPW

Dziewięć na dziesięć funduszy było na plusie, ale tylko trójka zarządzających pokonała WIG. Oni też nie docenili giełdy.

Wrzesień to jeden z najgorszych miesięcy na GPW — ta stara prawidłowość w tym roku została złamana. WIG zyskał 7,2 proc. i ustanowił szczyt — znalazł się najwyżej od końca bessy. Spora w tym zasługa inwestorów zagranicznych. Świadczy o tym to, że WIG20 zyskał więcej, bo 7,6 proc. Niezła koniunktura była też na rynku obligacji. Klienci TFI nie mogą narzekać — dziewięć na dziesięć funduszy przyniosło zysk.

Agresja popłaca

Najlepszy wśród funduszy otwartych wycenianych w złotych był Quercus lev, który zyskał 14,7 proc. Tym samym udowodnił, jak działa siła lewaru. Na drugim biegunie znalazły się Alior Short Equity -8,2 proc. i Quercus short -7,1 proc. Ale to fundusze, które grają na spadki, więc na rosnącym rynku były skazane na porażkę.

Tytuł funduszu miesiąca przyznajemy Opera Universa-plus.pl, który w miesiąc powiększył portfele klientów o 10,4 proc. Zespół pod kierownictwem Rafała Lisa przeszedł ogromną metamorfozę. Przez ostatnie kilka miesięcy fundusz przynosił straty i miesiąc temu był "wpadką miesiąca". Udany miesiąc pozwolił mu odrobić straty i w skali sześciu miesięcy wyszedł na zero.

Najwięcej zyskali agresywni inwestorzy. Fundusze akcyjne inwestujące na rynkach wschodzących błysnęły formą. Średnio przyniosły 6,3 proc., a najlepszy ING (L) Ameryki Łacińskiej, aż 10,6 proc.

Allianz na biegunach

Niewiele gorzej wypadły fundusze akcji polskich. Średnia 6,2 proc. jest jednak znacznie gorsza od WIG, co pokazuje, że zarządzający nastawili się na kiepski miesiąc i skrócili pozycje. Tylko trójka zdołała pokonać indeks szerokiego rynku. Novo Akcji zyskał 7,3 proc., Unikorona Akcje 7,7 proc., a lider września Allianz Akcji Plus, zarządzany przez Jerzego Kasprzaka, 8 proc.

— Dobry wynik to zasługa wysokiej, bliskiej maksymalnej alokacji w akcje przez cały miesiąc. Dobra również była selekcja. Największy wpływ na wzrost wartości portfela miały banki, KGHM i kilka spółek o mniejszej kapitalizacji — mówi Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI.

Na drugim biegunie znalazł się inny fundusz tego TFI — Allianz Akcji Cezarego Markiewicza zyskał skromne 3,6 proc.

— Niższa stopa zwrotu Allianz Akcji od Allianz Akcji Plus wynika z dokładnie odwrotnej strategii — alokacja była neutralna, a portfel defensywny charakteryzował się niskim wskaźnikiem beta. Fundusze mają różnych zarządzających i ich ocena sytuacji rynkowej była odmienna — tłumaczy Marek Mikuć.

Gorzej od klasycznych spisały się fundusze skoncentrowane na małych i średnich spółkach. Najlepszy "miś" KBC zyskał 6,9 proc., średnia wyniosła 4,3 proc., a najgorszy Skarbiec przyniósł skromne 1,3 proc.

Warto mieć akcje

Lepiej od słabych wśród akcyjnych wypadła czołówka zrównoważonych. Najlepiej radziła sobie Katarzyna Dąbrowska i jej Arka Zrównoważona.

— Utrzymywałam alokację w akcje ponad 60 proc. Fundusz najwięcej zarobił na akcjach PKO BP (+15,7 proc.), a także dzięki zaangażowaniu w akcje Agory (+13 proc.), która rosła po dobrych wynikach. W reakcji na nową strategię we wrześniu mocno rósł także Orbis, będący istotną inwestycją funduszu. Z akcji zagranicznych największy zysk dał Wienerberger (+16,9 proc.) — mówi Katarzyna Dąbrowska.

Spory rozrzut był wśród funduszy obligacji. Najlepszy Novo Papierów Dłużnych zyskał, aż 2,6 proc., podczas gdy najgorszy SKOK Obligacji jedynie 0,2 proc. Na podium po raz kolejny wskoczyły dwa fundusze Amplico, a tuż za nimi Pioneer Obligacji Plus.

— Stawialiśmy na obligacje o długim terminie i na papiery korporacyjne — mówi Ryszard Trepczyński, zarządzający Pioneer Pekao TFI.

kategoria miesiĄca

Polskie akcje — to się opłaca

POlskie akcje bijĄ Świat

Średnie w kategorii (w proc.)

1 msc 3 msc 6 msc 1 rok

akcji polskich 6,2 11,8 4,9 16,8

akcji polskich małych i średnich spółek 4,3 10,5 3,8 16,0

akcji rynków wschodzących 6,3 9,4 4,9 15,3

akcji azjatyckich 6,3 6,4 7,5 14,1

akcji Nowej Europy 4,6 8,7 3,7 13,1

akcji globalnych 2,5 3,0 4,7 12,4

akcji amerykańskich 2,2 -0,3 -0,8 7,9

akcji europejskich 2,1 2,5 0,1 0,2

Źródło: Analizy Online

WPADKA MIESIĄCA

Zielone obligacje na czerwono

Fundusze obligacji amerykańskich przyniosły straty. Bo złoty pokazał siłę.

To spekulacja na walucie — tak eksperci określali inwestowanie w fundusze obligacji dolarowych wyceniane w złotych. Ich wyniki są bowiem uzależnione głównie od kursu złotego. W I półroczu ta gra była opłacalna — w miesiąc na funduszach dolarowych obligacji można było zarobić kilkanaście procent. W wakacje trend się odwrócił. Złoty przestał tracić, a fundusze przestały zarabiać krocie. We wrześniu nasza waluta zyskała względem dolara blisko 7,4 proc., a to zdołowało wyniki funduszy. Niemal wszystkie fundusze inwestujące w obligacje za oceanem przyniosły spore straty.

Gra dolarami nie opŁaciŁa SIĘ

Stopy zwrotu funduszy w proc.

1 msc 3 msc 1 rok KBC Dolar FIZ 2,5 -7,8 14,8

Pioneer Obligacji Dolarowych Plus -1,5 -4,5 17,2

Pioneer Obligacji Dolarowych -5,4 -9,0 11,7

UniDolar Obligacje -6,0 -9,5 10,9

Millennium Obligacji Amerykańskich Plus -6,1 -10,7 8,4

PKO Papierów Dłużnych USD -6.8 -10.9 4.0

Źródło: Analizy Online

AKCJA INWESTOR

Licząc od dołka bessy, ceny ropy wzrosły o 145 proc., miedzi o 184 proc., a złota o 47 proc. Tymczasem Skarbiec Rynków Surowcowych w tym samym okresie dał zarobić 10 proc. Jak to możliwe? Czy Skarbiec zamierza zmienić politykę inwestycyjną w najbliższym czasie? Maciej Szulc

Zakładam, że p. Maciej Szulc ma na myśli bessę na rynku surowców widzianą przez pryzmat indeksów surowcowych, jak CRB Reuters/Jefferies, a nie konkretnego surowca, a co za tym idzie, przełom lutego i marca 2009 r. Biorąc pod uwagę ten okres, ropa zdrożała o 77 proc., miedź o 120 proc., złoto o 35 proc., a gaz staniał o 40 proc.

Benchmarkiem Skarbca Surowcowego jest indeks CRB. Od 01.03.2009 do 05.10.2010 wartość jednostki wzrosła o 25,7 proc., zaś benchmarku (indeks minus koszty zarządzania) o 26,8 proc. Biorąc pod uwagę, że ze względu na ograniczenia ustawowe funduszu otwartego nie sposób replikować benchmarku, wynik zawsze będzie się odchylał. Na przykład w okresie, w którym ja zarządzam Surowcowym, jednostka wzrosła o 4 proc., zaś benchmark o 1,6 proc.

Surowcowy to subfundusz otwarty — ustawowe limity w istotny sposób ograniczają możliwość inwestowania na rynku surowców, eliminują ze spektrum inwestycyjnego fizyczne surowce, jak również prawa majątkowe do nich. Pozostają przede wszystkim ETF-y, a tu wbrew pozorom nie ma dużego wyboru (jeśli ograniczymy się do tych spełniających kryteria dyrektywy UCITS, a tylko takie wchodzą w rachubę).

Osobną sprawą jest konstrukcja indeksów i ETF-ów inwestujących w te indeksy czy surowce. Występuje tu efekt kosztów rolowania kontraktów, który jest tym wyższy, im bardziej dodatnio nachylona jest krzywa terminowa kontraktów (im silniejsze jest contango). Indeksy (i ETF-y) zakładają rolowanie kontraktów futures, a w sytuacji contango dłuższy kontrakt jest zawsze droższy od krótkiego. W rezultacie w momencie rolowania powstaje strata. Dlatego indeksy i ETF-y inwestujące w kontrakty nigdy nie będą w stanie wykazać się taką stopą zwrotu jak surowce czy kontrakty na nie. A Surowcowy ma za benchmark indeks i inwestuje w ETF-y.

Uważam, że ocenianie wyników funduszu przez pryzmat wybranych, najszybiej drożejących surowców, nie jest właściwe. Wiele surowców jest ujemnie skorelowanych i opieranie się na szerokim indeksie, jakim jest CRB, musi spowodować odchylanie się stóp zwrotu funduszu od stóp zwrotu poszczególnych surowców.

Grzegorz Zatryb

zarządzający Skarbca Rynków Surowcowych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Szkoda, że państwo nie mieli akcji