Szkolny zeszyt i nuty Niemena

DI, PAP
26-02-2017, 22:00
aktualizacja: 27-02-2017, 09:43

Niezwykłe pamiątki odnalezione na Białorusi

W Starych Wasiliszkach na Białorusi na strychu domu rodzinnego Czesława Niemena miłośnicy artysty znaleźli należące do niego: szkolny zeszyt, fotografie, nuty, kawałki negatywów, rysunki, fragmenty polskich książek i skrawek polskiej gazety z 1938 r. Młody Niemen — Czesław Wydrzycki — mieszkał w Starych Wasiliszkach od urodzenia w 1939 r. do 1958 r., kiedy jego rodzina wyjechała do Polski w ramach ostatniej fali repatriacji. W 2011 r. dzięki jego miłośnikom w domu powstało muzeum.

Zobacz więcej

Czesław Niemen Forum

Mieszkańcy wsi i przyjaciele z dzieciństwa przynieśli przedmioty i sprzęty, których rodzina Wydrzyckich nie zdołała zabrać ze sobą. Jest tam pianino, gitara, unikatowe zdjęcia, kopie rysunków i dokumentów.

Eksponaty gromadził i zajmuje się domem Uładzimir Sieniuta. Pomaga mu w tym grupa mieszkańców Mińska, wielbicieli talentu i osobowości Niemena. Muzeum i mieszkańcy co roku obchodzą jego urodziny (16 lutego), organizują festiwal poświęcony jego pamięci, a nawet turniej piłkarski jego imienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Szkolny zeszyt i nuty Niemena