Czytasz dzięki

Szlakiem wikingów

Agata Hernik
opublikowano: 24-04-2009, 00:00

W stronę Skandynawii

Z polskich portów można popłynąć do Szwecji i Danii albo wykupić morską wycieczkę. Warto — promy pływające po Bałtyku, wyposażone w kasyna, sklepy i kawiarnie, bardziej przypominają hotele niż statki.

Połączenie promowe to bodaj najwygodniejszy sposób dotarcia z Polski do Skandynawii. Możliwości jest wiele. Armatorzy i operatorzy promowi proponują rejsy dzienne — wyjazd rano i zawinięcie do portu wieczorem — albo nocne — z wieczornym wypłynięciem. Promem można przewieźć samochód, psa, kota lub tylko bagaż. Kto nie chce zwiedzać Danii czy Szwecji na własną rękę, ma do wyboru bogatą ofertę wycieczek zorganizowanych.

Kurs na północ

Stena Line utrzymuje codzienne połączenia Gdynia — Karlskrona. Z Unity Line popłynie się ze Świnoujścia do Ystad i Trelleborga. Najbogatszą siatkę połączeń rejsowych ma Polferries: z Gdańska do Nynäshamn, ze Świnoujścia do Ystad, Kopenhagi i RŅnne. Ceny zaczynają się od około 200 zł za pieszego pasażera. Koszty rosną przy przewozie samochodu, zwierzęcia czy przy wynajęciu kajuty lub fotela. Na niektórych rejsach, na przykład nocnych, wynajęcie kajuty jest obowiązkowe.

Przez kilka godzin podróży można korzystać z rozmaitych atrakcji. Na przykład rozsiąść się na słonecznym pokładzie i przy sprzyjającej pogodzie próbować złapać trochę opalenizny albo z lornetką w ręku polować na mewy lub podziwiać widoki. Można też oddać się w ręce masażysty w pokładowym salonie wellness, a wieczorem zaszaleć w kasynie przy stole do black jacka. Poza tym do dyspozycji podróżnych pozostają sklepy, kawiarnie, restauracje, a nawet sauny czy jacuzzi. Aż się nie chce schodzić na ląd!

Na krańce Europy

Wszyscy przewoźnicy utrzymujący stałe połączenia promowe z polskich portów mają w ofercie rejsy weekendowe i dłuższe wycieczki do Skandynawii. Z Polferries można zwiedzić nie tylko wybrzeża Bałtyku, ale też poznać norweskie fiordy, zapędzić się za koło podbiegunowe — aż do Nordkapp — a nawet popłynąć na Islandię. Unity Line kusi propozycją odwiedzenia Hamleta w jego zamku, wizyty u wikingów czy zapoznaniem się z syrenką Andersena. Miłośników kryminałów Henninga Mankella nie trzeba zachęcać do zwiedzenia Ystad — małego portowego miasta na południowym brzegu Szwecji, słynącego z 300 zabytkowych domów z muru pruskiego. Kolejną atrakcją są tam wędrówki śladami inspektora Kurta Wallandera.

— Duńska wyspa Bornholm to świetne miejsce na długi weekend dla zapalonych rowerzystów i miłośników pieszych wycieczek. Majestatyczne klify, wznoszące się nad czystym i drobnym piaskiem plaż — tak delikatnym, że kiedyś napełniano nim klepsydry — ponad 200 km ścieżek rowerowych, jeden z największych lasów Danii i wyjątkowo czyste powietrze — gwarantują moc doznań i niezapomnianych chwil na wyspie nazywanej Perłą Bałtyku, a nawet Majorką Północy. Bornholm szczyci się także doskonale rozbudowaną infrastrukturą turystyczną — zachęca Aleksandra Woszczyk z Unity Line.

Urodę wyspy najlepiej odkrywać niespiesznie, pedałując na rowerze. Z przystankami na piwo i wędzonego śledzia w zabytkowej wędzarni. Mimo niedużych odległości, rozmaitość wrażeń zaskakuje: stare młyny, prehistoryczne kurhany, megalityczne menhiry, leśne jeziora, wioski rozrzucone wzdłuż wybrzeża… Miłośnicy golfa znajdą na Bornholmie cztery 18-dołkowe pola, amatorzy sportów wodnych — 19 zatok do żeglowania, wiele miejsc do nurkowania czy akweny do windsurfingu. Można też jeździć konno, grać w kręgle, a nawet wspinać się na klifach Helligdomsklipperne.

Ze Stena Line zwiedzi się zamek w Kalmarze — choć podziwiana dziś renesansowa rezydencja to dzieło XVI-wiecznych władców z dynastii Wazów, najstarsze fragmenty otoczonej wodą warowni — zwanej kluczem do królestwa — liczą ponad 800 lat. Stena Line organizuje też rejsy rodzinne wypełnione atrakcjami dla dzieci i weekendy wellnes (można np. poćwiczyć pilates).

Ceny takich rejsów zawierają zakwaterowanie, wyżywienie, opłaty za przejazdy i pilota wycieczki, bilety wstępu. Najdroższe kosztują kilka tysięcy złotych od osoby. Ale kto nie chciałby powędkować w przerębli za kołem podbiegunowym albo kibicować średniowiecznym rycerzom w turniejowych zmaganiach na Gotlandii?

Wycieczki promowe

Skandynawia

Z wizytą u wikingów i w Browarach Carlsberg

Organizator: Unity Line

Cena: 899 zł za osobę w pokoju /kabinie dwuosobowej

1089 zł za osobę w pokoju/kabinie jednoosobowej

Gotlandia w średniowiecznym tygodniu

Organizator: Polferries

Cena: 2200 zł od osoby

Szwecja w jeden dzień

Organizator: Stena Line

Cena: od 189 zł od osoby

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Hernik

Polecane