Czytasz dzięki

Szpital w Grudziądzu nie pójdzie do likwidacji

opublikowano: 27-06-2019, 22:00

Radni jednogłośnie sprzeciwili się likwidacji lecznicy, która ma 580 mln zł długu. Wdrożą plan naprawczy.

Wielospecjalistyczny szpital w Grudziądzu od lat zmaga się z gigantycznym długiem, który narastał wraz z kolejnymi inwestycjami w rozbudowę, ponadto co roku generuje straty operacyjne. Choć leczy pacjentów z całego regionu, należy do miasta, które jako właściciel musi co roku pokrywać stratę. Pojawiły się więc pomysły likwidacji placówki.

— Na ostatniej sesji rady miasta radni jednogłośnie nie wyrazili zgody na likwidację szpitala — informuje Beata Adwent, rzecznik prasowy Macieja Glamowskiego, prezydenta miasta.

Zamiast zamykać oddziały, miasto zamieni lecznicę w spółkę. To jeden z elementów tzw. pakietu Glamowskiego, czyli planu naprawczego prezydenta miasta.

— Radni zatwierdzili plan naprawczy dla szpitala. Wyrazili m.in. zgodę na przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową — mówi Beata Adwent.

Radni zgodzili się także na sprzedaż 49 proc. udziałów Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni zewnętrznemu inwestorowi (prawdopodobnie będzie nim Polski Fundusz Rozwoju, który inwestuje w takie spółki z obietnicą późniejszej odsprzedaży udziałów). Pieniądze pozyskane z transakcji mają pomóc oddłużyć szpital, ale tylko częściowo. Powstania też inne spółka miejska — Grudziądzki Holding Komunalny (GHK), który zaciągniekredyt w banku i wykupi od miasta częściowe udziały w spółkach komunalnych. W ten sposób miasto chce zdobyć pozostałe pieniądze na spłatę długu szpitala, który wynosi obecnie około 580 mln zł. Jedynym właścicielem GHK pozostanie miasto, więc dług de facto przejdzie na samorząd, ale pozwoli na dalsze funkcjonowanie szpitala.

Szpital, utrzymujący się z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, a częściowo także z działności komercyjnej, nie byłby w stanie samodzielnie spłacić długu. 451 mln zł to zobowiązania szpitala wobec wierzycieli — banków i dostawców. 129 mln zł to zadłużenie Grudziądzkich Inwestycji Medycznych, spółki komunalnej, która kilka lat temu odkupiła część nieruchomości szpitala.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane