Czytasz dzięki

Sztuczna inteligencja kontra haker

opublikowano: 27-03-2018, 22:00

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa coraz chętniej sięgają po rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji (SI) i systemach uczenia maszynowego.

Obecnie to konieczność, zwłaszcza że metody stosowane przez hakerów też stają się bardziej zaawansowane technologicznie. Z opracowania „Cisco 2018 Annual Cybersecurity Report” wynika, że profesjonaliści chętnie uzupełnialiby pakiet używanych przez siebie narzędzi właśnie o rozwiązania spod znaku SI. To, co ich jednak zniechęca, to duża liczba błędnych alertów.

„Dalszy postęp tych technologii, obecnie wciąż na wczesnym etapie rozwoju, sprawi, że liczba prawidłowych wskazań w monitorowanym środowisku sieciowym będzie coraz większa” — czytamy w analizie. — Ewolucja ataków malware pokazuje, że cyberprzestępcy wciąż się uczą. Musimy podnieść poprzeczkę — mówi John Stewart z Cisco.

 

CIEKAWE LICZBY:

500 tys. USD - Straty takiej wysokości spowodowała połowa cyberataków dokonanych w ubiegłym roku — podaje Cisco (wliczając w to m.in. utratę przychodu, klientów i koszty operacyjne).

32 proc. - Tyle naruszeń odnotowanych w 2017 r., jak przyznają specjaliści do spraw bezpieczeństwa, dotknęło ponad połowy systemów IT (dla porównania w 2016 r. wskaźnik ten wyniósł tylko 15 proc.).

39 proc. - Tyle organizacji stawia na automatyzację procesów związanych z cyberbezpieczeństwem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane