Sztuczna inteligencja wpełzła do biznesu

opublikowano: 30-10-2017, 22:32
aktualizacja: 30-10-2017, 22:35

Jesteśmy w przededniu technologicznej rewolucji, udziałowcami której będą maszyny sterowane przez samouczące się systemy.

Przedsiębiorstwa na świecie dopiero przygotowują się do wdrożenia sztucznej inteligencji (SI), jeśli już sięgnęły po tego typu rozwiązania, to ich projekty są dopiero we wczesnym stadium zaawansowania. Powód: większość firm nie jest jeszcze gotowa na korzystanie z tak zaawansowanej technologii, brakuje im narzędzi i wykwalifikowanych specjalistów data science. Jedynie 20 proc. europejskich przedsiębiorstw z sektora bankowego, ubezpieczeniowego, produkcyjnego, handlowego i jednostek administracji publicznej przebadanych przez firmę SAS zadeklarowało, że zatrudnione u nich zespoły już teraz są w stanie sprostać wyzwaniom w zakresie implementacji najnowocześniejszych rozwiązań analitycznych. 28 proc. badanych stawia sobie za cel stworzenie takich komórek w firmie i rekrutację specjalistów, 32 proc. zamierza  doszkalać w tym zakresie własnych pracowników.

Nowe technologie w firmie

W badaniu SAS 24 proc. respondentów zadeklarowało, że posiada infrastrukturą pozwalającą rozwijać w firmie systemy SI, tyle samo badanych musi zwiększyć nakłady na sprzęt lub zaadaptować obecnie wykorzystywane platformy. Zasobów pozwalających na wdrożenia nie posiada natomiast 29 proc. firm. 

- Obserwujemy ogromny rozwój algorytmów, poprawę ich dokładności oraz możliwości wykonywania zadań, za które odpowiadają ludzie. Możemy budować systemy, które uczą się reguł biznesowych, poznają zasady funkcjonowania firmy i w oparciu o te informacje same się rozwijają. Właśnie nad tym pracujemy – zapowiedział Oliver Schabenberger, wiceprezes i dyrektor ds. technologii w SAS. 

Robot zamiast pracownika

Ankietowani wśród największych wyzwań związanych z rozwojem SI wskazali jednak na postępującą autonomię maszyn, której konsekwencją będą zmiany na rynku pracy (55 proc. wskazań).

Już teraz - jak pokazuje raport Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju – na świecie wykorzystywanych jest ok. 2 mln robotów przemysłowych. Liderami w tym zakresie są Niemcy, Japonia i Stany Zjednoczone (w tych państwach skumulowana jest blisko połowa maszyn). Analizy firmy McKinsey wskazują natomiast, że tylko w samej branży produkcyjnej zautomatyzowane może być aż 64 proc. czasu pracy, w finansowej – 44 proc. A teraz wchodzimy w kolejny etap,  w którym spora część obowiązków pracowników będzie zastępowanych już przez inteligentne algorytmy i urządzenia podłączone do internetu. 

- Hasło „transformacja cyfrowa” budzi w firmach emocje. Według Światowego Forum Ekonomicznego globalna gospodarka ma zyskać dzięki niej w ciągu dekady aż 100 bilionów USD. Nie oznacza to jednak, że firmy są gotowe na zmiany. Jak wykazały międzynarodowe badania SAP i Oxford Economics, największą grupę organizacji (55 proc.) stanowią te, które wprowadzają dopiero pilotażowe strategie transformacji cyfrowej - zaznacza Tomasz Niebylski, dyrektor ds. wsparcia sprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu