Szubin: Państwo Islamskie zarobiło ponad 500 mln USD na ropie

opublikowano: 10-12-2015, 19:39

Państwo Islamskie zarobiło ponad 500 mln USD na czarnym rynku handlu ropą naftową, twierdzi Adam Szubin z amerykańskiego Departamentu Skarbu.

Szubin kieruje komórką, która odpowiada za wywiad finansowy i śledzenie operacji mogących mieć związek z terroryzmem. Podczas wystąpienia w Londynie powiedział, że Państwo Islamskie jest „bogate”, częściowo dlatego, że zrabowało nawet 1 mld USD aktywów z sejfów banków w Syrii i Iraku. Wymusiło ponadto olbrzymie pieniądze od ludzi żyjących pod jego kontrolą. Szubin podkreślił, że USA jest trudno wpłynąć na finanse Państwa Islamskiego, bo tylko niewielka część jego pieniędzy pochodzi od zewnętrznych zwolenników. Zaznaczył jednak także, że Państwo Islamskie ma swoje słabości, bo „prowadzenie wojny na wielu frontach, przy jednoczesnych próbach działania jak państwo, wymaga stabilnego i odnawialnego źródła finansowania”.

Adam Szubin
Reuters/FORUM
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane