Szukamy filarów

opublikowano: 01-11-2011, 20:10

BADANIA „PB” I PENTORA

Kto jest filarem naszej gospodarki? Odpowiedź jest na pozór oczywista — wystarczy wziąć jakikolwiek ranking największych firm i zobaczyć dziesiątkę czy dwudziestkę. O kolejności najczęściej decydują przychody.

Odpowiedź nie jest jednak tak prosta, czego dowodem jest nasz ubiegłoroczny ranking Filary Polskiej Gospodarki. Obok takich gigantów jak KGHM czy Sokołów pojawiły się firmy mniej znane na ogólnokrajowej arenie, jak np. małopolski Wolimex czy świętokrzyski Rolmet. Dlaczego? Bo ich wyboru dokonali samorządowcy, którzy lepiej niż eksperci z Warszawy widzą lokalne realia i wiedzą, które firmy są wizytówką regionu: największym pracodawcą czy ważnym płatnikiem podatków. Również w tym roku na podstawie opinii wójtów, burmistrzów, prezydentów czy skarbników powstanie ranking filarów każdego województwa, którym na początku 2012 r. podczas regionalnych gal wręczymy wyróżnienia.

Będą niespodzianki? Gwarantowana jest jedna — w samym rankingu. Pierwszy raz w jego historii poprosiliśmy przedstawicieli lokalnych władz o wskazanie samorządowców, których gminy wyróżniają się w województwie tempem rozwoju, zdobywaniem unijnych pieniędzy, wspieraniem przedsiębiorczości oraz lokalnych społeczności. Rozszerzyliśmy badanie o skłonność samorządów do inwestowania w 2012 r. W niepewnych latach, kiedy firmy zakręcały kurek z pieniędzmi, to gminy, powiaty i województwa wstrzykiwały w gospodarkę miliardy złotych. Czy tak będzie w przyszłym roku? Odpowiedź poznamy już niebawem podczas regionalnych gal oraz na łamach „PB”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu