Szukamy pracy dla eksministra

Królak Aneta, Guzińska Karolina
08-09-2000, 00:00

Szukamy pracy dla eksministra

Politycy z reguły znajdują pracę dzięki własnym układom

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie propozycje pracy mógłby otrzymać Emil Wąsacz, były minister skarbu państwa. Łowcy głów są jednak powściągliwi w ocenie jego szans na znalezienie atrakcyjnej posady. Swoje opinie przedstawiają anonimowo. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest zapewne to, że w ciągu dziesięciu lat funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej tylko raz zdarzyło się, że wysoki urzędnik państwowy poszukiwał pracy za pośrednictwem firmy doradczej.

Podstawową trudność dla doradców personalnych, do których zwróciliśmy się z prośbą o znalezienie idealnego zajęcia dla byłego ministra, stanowi fakt, że większość z nich nie spotkała się w swojej karierze z przypadkiem poszukiwania zatrudnienia przez polityka na otwartym rynku pracy. Poza tym nikt nie zna zamysłów samego ministra Wąsacza. Nie wiadomo np., z jaką branżą najchętniej by się związał i czy w ogóle zamierza podjąć jakąś pracę.

— Zaproponowanie odpowiedniej posady kandydatowi wiąże się z dopasowaniem jego kwalifikacji do zapotrzebowania konkretnej firmy. Oferta na stanowisko menedżerskie na poziomie zarządczym wiąże się z określonym zadaniem i możliwość jego wykonania stanowi wartość, jaką kandydat przedstawia dla firmy — tłumaczy Krzysztof Kwiecień, dyrektor działu doradztwa personalnego w Deloitte & Touche.

Władza czy służba

Działalność w polityce i piastowanie wysokich stanowisk w urzędach państwowych daje poczucie władzy, niejednokrotnie zmienia też system wartości.

— Zanim zaproponuje się odpowiednie stanowisko w strukturach jakiejś firmy byłemu urzędnikowi, należałoby sprawdzić, jak daleko zmieniły się jego standardy pracy i czy rzeczywiście trudno będzie mu wrócić do systemu wartości związanego z profesjonalnym wykonywaniem zadań. Bardzo często zdarza się, że możliwości związane ze sprawowaną władzą sprawiają, iż człowiek przestaje być skromny, a z tym wiąże się fakt, że przestaje traktować pracę jako służbę — podkreśla prezes jednej z firm doradczych.

Wizerunek polityka

Analiza CV ministra Wąsacza, które jest powszechnie dostępne choćby w Internecie, wzbudziła wiele wątpliwości doradców. Tu zdania podzieliła potencjalna przydatność ministra dla firmy. Fakt, że zarządzał dużymi przedsiębiorstwami państwowymi w czasie ich restrukturyzacji, czyni z niego osobę o bardzo poszukiwanych w chwili obecnej umiejętnościach. Z drugiej strony, doradcy przyznają, że cała kariera byłego ministra skarbu państwa jest bardzo związana z polityką.

— Przebieg kariery Emila Wąsacza przed przyjęciem teki ministra sugeruje, że w trakcie swojej pracy nabył umiejętności, które są w chwili obecnej cenne na rynku pracy. Pozostaje jednak kwestia dopasowania jego osobowości do profilu firmy, dla której mógłby być przydatny i do, o tym nie można zapominać, ewentualnych przełożonych — podkreśla Krzysztof Kwiecień.

— Nie jest prawdą, że minister to znana postać. Znany jest jedynie jego wizerunek budowany w mediach, a nie jego osoba. Na podstawie wizerunku medialnego nie możemy wydać jednoznacznej opinii na temat posiadanych przez tego człowieka umiejętności. Dostępny życiorys został spreparowany na użytek jego działalności politycznej. Nie możemy wywnioskować, co naprawdę potrafi robić dobrze — twierdzi prezes jednej z firm doradztwa personalnego.

Aneta Królak, Karolina Guzińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Królak Aneta, Guzińska Karolina

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Szukamy pracy dla eksministra