Szwedzka produkcja mocno wyhamowuje

opublikowano: 02-01-2019, 11:15

Działalność produkcyjna w Szwecji gwałtownie zwolniła pod koniec 2018 r., spadając do najniższego poziomu od początku 2016 r., kiedy to produkcja i zatrudnienie uległy schłodzeniu.

Indeks PMI dla sektora produkcyjnego w Szwecji spadł w grudniu 2018 r. do 52,0 pkt z 55,4 pkt w listopadzie, wynika z danych Swedbank/Silf. To najniższy poziom wskaźnika od lutego 2016 r.

Odczyt potwierdza wcześniejsze sygnały i obawy, że największa skandynawska gospodarka wyhamowuje i pojawia się po tym, jak szwedzki bank centralny w zeszłym miesiącu podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od siedmiu lat. 

To pesymistyczna prognoza na przyszłość, gdyż – jak podkreślają eksperci - szwedzki PMI jest często postrzegany jako wiodący wskaźnik spowolnienia szerokiego europejskiego przemysłu. Niższe wartości w porównaniu z listopadem odnotowano również w przypadku subindeksów zamówień, produkcji i zatrudnienia.

Grudniowe dane pokazują "ogólne spowolnienie" – ocenia Jorgen Kennemar, ekonomista z Swedbank AB. Wyjaśnia, że „…miesięczne odczyty należy jednak interpretować ostrożnie, a kolejne miesiące pokażą, gdzie zmierza gospodarka".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu