Szybka upadłość szybkiej obsługi

Maria Trepińska
14-04-2004, 00:00

Sieć stacji szybkiej obsługi Carman zagrała va banque i... zbankrutowała. Najwięcej na inwestycji stracili fundusz Innova Capital oraz Kredyt Bank.

Od 2000 r. w błyskawicznym tempie rozwijała się sieć stacji szybkiej obsługi samochodów Carman. Prezesi spółki snuli bajeczne plany i otwierali kolejne punkty naprawy. Pieniądze na inwestycje wyłożyli fundusz Innova Capital i Kredyt Bank. Teraz mają problem.

Wyrok zapadł

Sąd Rejonowy w Katowicach, Wydział X Gospodarczy, ogłosił 26 lutego upadłość spółki Carman. Według nieoficjalnych informacji, firma przeinwestowała na kwotę ponad 180 mln zł. Do sądu wpłynęło kilka wniosków o jej upadłość. Bankructwa śląskiej spółki domagał się m.in. Kredyt Bank, który w kwietniu 2001 r. udzielił jej 117 mln zł pożyczki na okres 12 lat.

— Kredyt Bank jest największym wierzycielem Carmana — mówi Wojciech Koza, syndyk masy upadłościowej.

Trudno przesądzić, ile bank straci na inwestycji w sieć Carman, ponieważ nie został jeszcze oszacowany majątek spółki, który syndyk może wystawić na sprzedaż.

Fundusz przestrzelił

Drugim wielkim przegranym i wierzycielem Carmana jest fundusz Innova Capital, który finansował jego działalność. Deklarował inwestycje na poziomie 250 mln zł i liczył, że w 2005 r. sprzeda firmę z zyskiem, w 2004 r. miała ona osiągnąć rentowność. Plany pozostały na papierze. Wczoraj w funduszu Innova Capital nikt nie chciał rozmawiać o nietrafionej inwestycji w Carmanie.

— Jedyna osoba, która może udzielać informacji, jest na urlopie do poniedziałku — mówi Aleksandra Bielińska z Innova Capital.

Carman miał być konkurentem dla autoryzowanych sieci obsługi i prywatnych warsztatów. Ma 41 stacji. Pakiet kontrolny spółki należy do funduszu Innova Capital.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szybka upadłość szybkiej obsługi