Szybki finał w Stalexporcie

W przyszłym tygodniu Stalexport może pozyskać europejskiego inwestora autostradowego. Trwają ostatnie uzgodnienia.

Szybki finał w Stalexporcie

Maria Trepińska
opublikowano: 16-06-2006, 00:00

W przyszłym tygodniu Stalexport może pozyskać europejskiego inwestora autostradowego. Trwają ostatnie uzgodnienia.

Przedstawiciele katowickiego Stalexportu, spółki specjalizującej się w handlu wyrobami hutniczymi, ale prowadzącej także działalność autostradową, spotkali się w środę w Beskidzkim Domu Maklerskim w Katowicach z akcjonariuszami, głównie drobnymi. Zabrakło Emila Wąsacza, prezesa Stalexportu, i Mieczysława Skołożyńskiego, członka zarządu ds. finansowych — prowadzili w Warszawie negocjacje z zagranicznym inwestorem z branży autostradowej.

— Wiele wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu podamy informację do publicznej wiadomości — mówi Urszula Dzierżoń, członek zarządu ds. handlowych Stalexportu.

Dwóch zabiega

Stalexport prowadzi rozmowy z dwoma zagranicznymi inwestorami. Według naszych informacji, jeden z nich to duża europejska firma autostradowa.

— Na razie nie mogę ujawnić żadnych szczegółów — mówi Urszula Dzierżoń.

Jeśli zarząd Stalexportu wybierze tę ofertę, to inwestor przejmie tylko działalność autostradową, a sieć sprzedaży wyrobów hutniczych zostanie wystawiona na sprzedaż.

— Od grudnia 2005 r. działalność hutnicza spółki jest wydzielona — wyjaśnia Urszula Dzierżoń.

Drugi kandydat do przejęcia Stalexportu zainteresowany jest nie tylko działalnością autostradową, ale także hutniczą.

8 czerwca prezes Wąsacz ujawnił nam, że inwestor może objąć akcje nowej emisji, specjalnie do niego adresowanej.

Rosną zyski

Giełdowa firma posiada w 100 proc. zależną spółkę Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), do której należy koncesja na prowadzenie działalności na trasie A4 Katowice — Kraków. SAM ma już 380 mln zł kredytu na sfinansowanie modernizacji tej drogi.

Działalność autostradowa jest bardzo rentowna. W 2004 r. SAM miała 74,2 mln zł przychodów i 30,9 mln zł zysku netto, w 2005 r. odpowiednio 89,3 mln zł i 46,9 mln zł. Po pierwszym kwartale tego roku zarobiła na czysto 11,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane