Szybszy wzrost w Kanadzie hamuje słaba Ameryka

Tomasz Regulski
opublikowano: 13-09-2010, 00:00

Stopy procentowe

Bank Kanady w minionym tygodniu po raz trzeci z rzędu podniósł główną stopę procentową o 25 punktów bazowych (do 1 proc). To pierwszy bank centralny z grupy G7, który zdecydował się na zacieśnienie polityki pieniężnej. Na taki krok pozwoliło szybkie ożywienie w kanadyjskiej gospodarce. Zatrudnienie powraca tam do poziomu sprzed kryzysu, w odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych, gdzie rynek pracy pozostaje w trudnej sytuacji. Nie oznacza to jednak, że kanadyjska gospodarka jest gotowa na całkowite wycofanie działań wspierających tamtejszy rynek finansowy oraz na zdecydowane zacieśnienie polityki pieniężnej.

Nie pozwala na to m.in. spowolnienie ożywienia w USA, które hamuje również tempo rozwoju Kanady. W II kwartale, kiedy dynamika wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych spadła do 1,6 proc. r/r (z 3,7 proc. w I kwartale), przyrost produktu Kanady zwolnił do 2 proc. (z 5,8 proc.). Okres lipiec-wrzesień prawdopodobnie również nie wypadnie zbyt dobrze za sprawą USA. Z raportu o stanie amerykańskiej gospodarki wynika, że tempo jej ożywienia w ostatnich dwóch miesiącach uległo wyraźnemu spowolnieniu. Dlatego w najbliższym czasie kanadyjskie władze monetarne będą prawdopodobnie ostrożne. Nie można wykluczyć, że do końca roku na podwyżkę stóp procentowych już się nie zdecydują.

Z notowań kontraktów terminowych wynika, że prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki inwestorzy oceniają na wyższe niż 50 proc. dopiero w I kwartale przyszłego roku. Warto jednak zauważyć, że szanse te wzrosły po posiedzeniu Banku Kanady, przed którym oceniano, że koszt pieniądza po raz kolejny zostanie podniesiony dopiero w II kwartale przyszłego roku. Wpływ na wzrost oczekiwań miał komunikat władz monetarnych, w którym wskazano na solidną konsumpcję oraz na silny wzrost inwestycji. Czynniki te powinny niwelować negatywny wpływ spowolnienia ożywienia w USA na kanadyjską gospodarkę w kolejnych kwartałach.

Kurs USD/CAD zareagował na publikację wspomnianego komunikatu spadkiem. Zniżka ta jednak nie wpłynęła na notowania tej pary walutowej. Od ponad trzech miesięcy pozostają one w przedziale wahań 1,0100-1,0670, natomiast w nieco szerszym kanale konsoliduje się on już od początku roku. Warto jednak zauważyć, że prze-bywa w niezbyt dużej odległości od wartości z czasów, kiedy dolar amerykański bił rekordy słabości względem głównych walut. Świadczy to, iż dolar kanadyjski pozostaje dość silny, a w jego notowaniach jest już w pewnym stopniu wycenione szybsze niż w USA tempo ożywienia gospodarki oraz wcześniejsze zacieśnianie polityki pieniężnej.

Tomasz Regulski

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Regulski

Polecane