Szykuje się dobry sezon wyników

Michał Stajniak, starszy analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 16-04-2021, 19:19

Ostatnie dane wskazują na to, że marzec był naprawdę bardzo dobrym miesiącem w Stanach Zjednoczonych. Dodając do tego przeprowadzane szczepienia można odnieść wrażenie, że pierwszy kwartał tego roku wypadł świetnie pod względem wyników finansowych spółek. Tak jest przynajmniej w przypadku banków. Czy można oczekiwać całego dobrego sezonu wyników?

Warto wskazać, że za nami publikacje największych banków w Stanach Zjednoczonych. W zdecydowanej większości przypadków banki zaskakiwały zarówno pod względem zysków jak i przychodów. Duża część zysków to efekt odwiązywania wcześniejszych rezerw związanych z pandemią. Z drugiej strony banki zaangażowane w handel na rynkach finansowych mają się zdecydowanie lepiej, w szczególności w porównaniu do tych, których biznesy są oparte w dużej mierze na marży odsetkowej. Nawet w tym wypadku te banki nie mają zbyt dużo powodów do narzekania, gdyż patrząc na zachowanie rentowności w minionym kwartale widać, że rynkowe stopy procentowe poszły wyraźnie do góry. Warto wspomnieć o wynikach banku Morgan Stanley, którego kwartalne zyski wzrosły o 150%! Z drugiej jednak strony w raporcie bank wskazuje, że musi zapisać stratę na poziomie niemal 1 miliarda dolarów w związku z upadkiem funduszu hedgingowego Archegos Capital.

Banki miały się dobrze i indeks Dow Jones wyszedł na nowe historyczne szczyty. Ta sama sytuacja miała miejsce również w przypadku S&P 500 czy Nasdaqa. Niemniej warto wspomnieć o tym, że Fed daje powody rynkom do kupowania bez opamiętania. Wczorajsze wypowiedzi bankierów wskazują na to, że bank centralny nie zamierza studzić gospodarki przed ewentualnym przegrzaniem. Oczywiście takie słowa budzą potencjalny niepokój, dlatego niektórzy bardziej uważni inwestorzy powinni zapiąć pasy. Z drugiej strony, mamy przed sobą jeszcze wiele potencjalnie dobrych wydarzeń, jak otwieranie globalnej gospodarki, co może wpłynąć na to, że S&P 500 nie zatrzyma się w okolicach 4200 czy 4300 punktów, tylko w zasięgu tygodni zamelduje się na astronomicznym poziomie 5000 punktów.

Na ten moment wzrosty na Wall Street wyglądają na umiarkowane. Traci Russell 2000. Z drugiej jednak strony, jesteśmy po bardzo dobrej sesji w Europie, gdzie DAX po wzroście powyżej 1,3% zameldował się na nowych historycznych szczytach. Z drugiej strony w Europie zdecydowanie negatywnie odstawał WIG20, który stracił 0,35%. Inwestorom nie spodobały się wyniki finansowe CD Projekt, który tracił po publikacji raportu finansowego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane