Tajemniczy inwestor w Hucie Częstochowa

opublikowano: 25-11-2014, 00:00

Wierzytelności spółki skupił podmiot powiązany z ukraińskimi właścicielami grupy ISD.

Do rewolucyjnych zmian może dojść w ISD Hucie Częstochowa (ISD HCz), należącej do ukraińskiej grupy ISD, w której pierwsze skrzypce gra rosyjski Ewraz. Portal Polskiej Unii Dystrybutorów Stali poinformował, że w polskiej spółce może pojawić się inwestor, który odkupił część jej bankowych długów.

— Jest inwestor, który skupił wierzytelności od trzech polskich banków i pozostaje w dobrych relacjach z ukraińskimi udziałowcami ISD HCz — mówi Jacek Łęski, rzecznik spółki. Nie ujawnia, kim jest tajemniczy partner.

Z informacji „PB” wynika, że wierzycielami huty wciąż pozostają PKO BP i Pekao. Prowadzone są z nimi rozmowy o sprzedaży wierzytelności. Ukraińcy udziałowcy ISD HCz są związani z Siergiejem Tarutą, szefem grupy, który kilka lat temu musiał oddać kontrolę Rosjanom. Po walkach na kijowskim Majdanie został gubernatorem Doniecka, opowiadając się przeciwko rosyjskiej inwazji.

Częstochowska huta uniezależnia się nie tylko od Rosjan, ale również ukraińskich spółek — sióstr, które przez kilka lat zaopatrywały ją w tani surowiec do produkcji. Przypomnijmy, że ISD HCz mogła zamknąć drogą, energochłonną polską stalownię. Jednak wojna na Ukrainie spowodowała, że stalownia ponownie jest uruchamiana i docelowo pracę znajdzie w niej 300 osób. [KAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu