Tajemniczy udziałowiec w Serenity

KMK
opublikowano: 12-04-2012, 00:00

Spółka, w której zarządzie zasiadał Dawid Karkosik, została przejęta przez wehikuł inwestycyjny ze Szwajcarii.

Notowana na rynku NewConnect spółka Serenity, prowadząca domy opieki i domy spokojnej starości, ma nowego akcjonariusza. 50,4 proc. akcji trafiło do szwajcarskiej spółki Ratikon. Według zarządu giełdowej spółki, to firma finansowa z doświadczeniem w branży medycznej. Nowy właściciel Serenity jest bardzo tajemniczy.

W internecie trudno znaleźć informacje o szwajcarskiej spółce Ratikon, która byłaby związana z działalnością inwestycyjną lub branżą medyczną. Można natknąć się na stronę internetową firmy zajmującej się sprzedażą rowerów z siedzibą w Liechtensteinie o takiej samej nazwie. Władze Serenity uspokajają.

— Ratikon to typowy finansowy wehikuł inwestycyjny, funkcjonujący na rynku inwestycji typu private equity od ponad 10 lat. Działalność koncentruje na pozyskiwaniu kapitału, głównie poprzez inwestorów strategicznych dla projektów portfelowych.

Za najciekawsze z nich uważa europejskie projekty z branż: lotnictwo, medycyna, ubezpieczenia. Ratikon uwagę skupia na szybkim zwiększaniu wartości spółek portfelowych i sprzedawaniu ich z dobrym zyskiem. Nie poszukuje publicity dla tych działań — tłumaczy Piotr Nalepa, prezes Serenity.

Akcje Serenity zostały sprzedane przez Piotra Nalepę, prezesa spółki. Po transakcji posiada już tylko 0,45 proc. akcji. Po ogłoszeniu sprzedaży udziałów kurs Serenity wzrósł na rynku NewConnect o 20 proc., z 5 do 6 groszy. Wcześniej członkiem zarządu spółki Serenity był Dawid Karkosik, bratanek znanego inwestora Romana Karkosika.

To konsekwencja wrześniowej inwestycji, czyli kupna 4,8 proc. akcji Serenity przez spółkę mLife. Dawid Karkosik zrezygnował z funkcji pod koniec lutego. Na początku kwietnia pakiet 210 mln akcji spółki odzyskał Piotr Nalepa.

Władze spółki poinformowały, że są zainteresowane pozyskaniem strategicznego inwestora, w perspektywie od 6 do 12 miesięcy.

— Gdy uda się nam pozyskać odpowiedniego inwestora strategicznego, rozważymy przeprowadzenie reverse splitu, polegającego na łączeniu akcji spółki — informował Dr. Dieter W. Neupert, cytowany w komunikacie Serenity przedstawiciel Ratikon AG.

Według komunikatu Serenity, plany większościowego akcjonariusza będą zbieżne z założeniami spółki. Głównym celem Ratikonu jest zwiększenie tempa realizacji inwestycji — czyli budowy dwóch domów spokojnej starości, na Pomorzu oraz pod Warszawą. Spółka bierze również pod uwagę przejmowanie już istniejących placówek, zajmujących się opieką osób starszych. Ratikon ma pozostawić zarząd bez zmian. Władze Serenity nie przewidują emisji akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KMK

Polecane