Czytasz dzięki

Tajlandzki eksport spadł najmocniej od 11 lat

opublikowano: 24-06-2020, 09:17

Eksport Tajlandii odnotował w maju 2020 r. zaskakująco mocny spadek, niemal czterokrotnie wyższy niż mediana prognoz ekonomistów.

Zagraniczne dostawy zmniejszyły się o 22,5 proc. w porównaniu z majem 2019 r. To największy spadek tego wskaźnika od 2009 r. Tymczasem mediana projekcji ekonomistów zakładała spadek rzędu 5,75 proc. Wskazuje to jak ogromny wpływ na nastawioną na eksport i turystykę gospodarkę tego azjatyckiego kraju ma pandemia koronawirusa.

Jeszcze mocniej bo aż o 34,4 proc. w ujęciu rocznym zmniejszył się import, wynika z danych Ministerstwa Handlu. Pozwoliło to jednak na odnotowanie nadwyżki w handlu zagranicznym rzędu 2,7 mld USD.

Czynnikiem, który oprócz pandemii miał wpływ na takie wyniki eksportu, co jest kolejnym elementem presji wywieranej na tajlandzką gospodarkę było umocnienie lokalnej waluty. W ciągu minionych trzech miesięcy wartość bahta wzrosła względem dolara o ponad 6 proc.

Wśród niewielu jasnych punktów na mapie gospodarczej warto podkreślić aż 735 proc. wzrost eksportu złota w maju. Tajlandia jest jednym z największych azjatyckich centrów handlu złotem, a lokalni handlowcy czerpią zyski z zwyżki cen tego szlachetnego metalu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane