Tajwan czeka kolejna podwyżka stóp

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-06-2022, 06:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rynek oczekuje, że podczas najbliższego posiedzenia władze monetarne Tajwanu ponownie podwyższą stopy procentowe w celu wyhamowania najwyższej od dziesięciu lat inflacji, informuje Reuters.

Daniel Ceng Shou-Yi / Zuma Press / Forum

Zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez agencję bank centralny prawdopodobnie podwyższy kluczową stawkę o 12,5 punktów bazowych (mediana) do 1,5 proc. W marcu bank zaskoczył zacieśnieniem swojej polityki podwyższając referencyjną stawkę o 25 pb do 1,375 proc.

Tymczasem indeks cen konsumpcyjnych w tajwańskiej gospodarce która jest jednym z azjatyckich tygrysów i globalnym eksporterem m.in. elektroniki w maju wyniósł 3,39 proc. w ujęciu rocznym. To najwyższa wartość od sierpnia 2012 r. Tym samym cel inflacyjny banku centralnego na poziomie 2 proc. został przekroczony 10-miesiąc z rzędu.

W 2021 r. tajwańska gospodarka rozwijała się w tempie 6,45 proc., najwyższym od 2010 r. jednak w tym roku sytuacja ma wyglądać zdecydowanie gorzej. W maju agencja statystyczna obniżyła swoją prognozę PKB na 2022 r. do 3,91 proc. z 4,42 proc. oczekiwanych w lutym br.

Na najbliższy czwartek (16.06) zaplanowane jest posiedzenie banku centralnego, na którym oprócz stóp procentowych zweryfikowana ma być też prognoza ekonomiczna, która od marcowych obraz zakłada 4,05-proc. wzrost w 2022 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane