Tajwan po raz 9-ty obniża prognozę PKB

Tajwan, jedna z najdynamiczniej do tej pory rozwijających się gospodarek w Azji zaczyna w coraz większym stopniu odczuwać globalne spowolnienie. Efektem tego jest kolejne obniżenie prognozy tegorocznego wzrostu PKB wyspy. Oficjalne szacunki zostały zredukowane po raz dziewiąty.

Aktualna projekcja zakłada dynamikę PKB rzędu jedynie 1,0 proc. wobec wrześniowej prognozy na poziomie 1,6 proc. To najbardziej „anemiczny” wzrost od 2009 r., kiedy to kraj był ogarnięty ogólnoświatowym kryzysem finansowym.

Oficjele za taki stan rzeczy obwiniają przedłużający się kryzys zadłużeniowy w strefie euro i coraz gorsze perspektywy jego szybkiego rozwiązania, a także znaczne schłodzenie boomu w Chinach, które są największym rynkiem eksportowym dla Tajwanu.

Słabnący popyt zagraniczny uderzył mocno w tajwański eksport. Jego wartość obniżyła się w ciągu dziewięciu miesięcy 2012 r. o 3,9 proc. do 223 mld USD.

W ostatnich dniach, Perng Fai-nan, gubernator banku centralnego odrzucił prośby strony biznesowej by instytucja mocniej zaakcentowała swoją obecność na rynku i powstrzymała wzrost notowań lokalnej waluty, który coraz bardziej ciąży eksporterom i czyni sprzedaż zagraniczną coraz mniej opłacalną, doprowadzając do spadku konkurencyjności tajwańskich produktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Tajwan po raz 9-ty obniża prognozę PKB