Tak to widzę: Nowe prawo, niezłe prawo

MIB
opublikowano: 25-08-2011, 00:00

Piotr Krawiecki

prezes DSV Road

Nowelizację ustawy o transporcie drogowym oceniamy dobrze. Poszerza ona znacznie katalog podmiotów, które będą kontrolowane przez inspektorów transportu drogowego. Poszerza również listę naruszeń, za które mogą być nakładane kary i zwiększa uprawnienia kontrolne inspektorów transportu drogowego. To oznacza większą skuteczność w karaniu nieuczciwych przedsiębiorców, którzy oferują niższe stawki przewozowe ponieważ nie przestrzegają prawa. W efekcie spodziewamy się wzrostu jakości usług TSL oraz poprawę konkurencyjności rynku. Dla DSV Road jako przewoźnika kontraktowego to bardzo dobra wiadomość. Ustawowy zakaz jednostronnego narzucania przewoźnikom warunków przewozu, które mogą powodować naruszenie przepisów to kolejna dobra zmiana w Prawie Przewozowym. Dziś — przewoźnicy działając w warunkach przymusu są często narażeni na kary administracyjne.

Tymczasem zmiany w Prawie o ruchu drogowym są już dyskusyjne. Z jednej strony porządkują zasady poruszania się po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych, z drugiej wprowadzają kilka kategorii płatnych zezwoleń na przejazd takich pojazdów, podwyższając tym samym już obowiązujące opłaty. Doprowadzi to do wzrostu kosztów przewozów i tym samym spowoduje podwyższenie cen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu