Takie inne pieniądze

Monika Niewinowska
opublikowano: 28-02-2005, 00:00

Powszechność, z jaką napotyka się przejawy braku szacunku do pieniędzy powierzonych przez innych, może wprawić w osłupienie.

Po pierwsze, cudzymi pieniędzmi płaci się dużo. Bo cóż jest do stracenia? Tym mniej, im więcej źródeł. Odpowiedzialność dziwnie zanika, gdy pieniądze powierza masa. Na przykład masa podatników.

Po drugie, za cudze pieniądze niewiele się wymaga. Przykładem jest choćby system informatyczny wspomagający koordynację wydatkowania funduszy unijnych — SIMiK, którego elementem jest wadliwy generator wniosków. Że system nie działa, że dostarczony z rocznym opóźnieniem? I co z tego? Przecież dostawca się starał. A poza tym, do zakończenia programów w ramach bieżących funduszy strukturalnych zostało jeszcze sporo czasu, może coś się naprawi...

Nie jest jednak aż tak źle, jak by się można spodziewać. Ministerstwo Finansów, które zamówiło w firmie ComArch wadliwy produkt, nie pozostało obojętne wobec niedociągnięć. Nałożyło na wykonawcę karę i to nie byle jaką — blisko 1 proc. wartości całego zamówienia — czyli 40 tys. zł! To się nazywa twarda ręka! Tymczasem przedsiębiorcy za sprawą informatycznej niedoróbki tracą dużo więcej. W programie Rozwój Zasobów Ludzkich na 300 złożonych za pomocą generatora wniosków dotację otrzymają zaledwie 23 projekty. Oczywiście nie wszystkie odpadły z powodu błędów generowanych przez generator — ale część bez wątpienia.

Ciekawe, czy gdyby chodziło o zapłatę z własnej kieszeni za remont łazienki, po którym ciepła woda leci ze spłuczki w toalecie, a z kranu przy wannie lodowata, pracownicy Ministerstwa Finansów byliby równie wyrozumiali dla wykonawcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Takie inne pieniądze