Talanx stawia ambitne cele Warcie i TU Europa

MGA
17-04-2013, 11:42

Niemiecki ubezpieczyciel chcę zwiększać zyski o 10 proc. rocznie. Wóz mają pociągnąć zagraniczne aktywa grupy.

Talanx, który w ubiegłym roku szturmem wdarł się na polski rynek i niedługo powinien zadebiutować na warszawskiej giełdzie, opublikował nową średnioterminową strategię. Na pierwszy rzut oka widać, że firma nie boi się skutków spowolnienia gospodarczego w Europie. W najbliższych kilku latach planuje szybko rosnąć.

-    Kiedy spojrzymy na nasze osiągnięcia w poprzednich latach, widać, że zdarzyły się okresy, kiedy rośliśmy w tempie 10 proc. rocznie. To jest nasz cel na następne lata – mówi Herbert Haas, prezes Talanksa.

Głównym celem ubezpieczyciela będzie zwiększanie zysku. Ma rosnąć w tempie średnio 10 proc. rocznie dzięki zwiększaniu przychodów ze sprzedaży ubezpieczeń, cięciu kosztów i poprawie efektywności portfela.

Ponieważ rynki zachodnioeuropejskie, w tym niemiecki, nie są w stanie wygenerować takiego wzrostu, grupę będą musiały ciągnąć do przodu zagraniczne aktywa Talanksa. Oprócz dwóch firm w Polsce Niemcy mają spółki zależne m.in. w Ameryce Południowej i Azji. Cały biznes międzynarodowy Talanksa ma rosnąć w tempie co najmniej 10 proc. rocznie, a tzw. współczynnik mieszany (proporcja składek i kosztów do wypłaconych odszkodowań) ma nie przekraczać 96 proc.
Z wsześniejszych deklaracji niemieckiej firmy wynika, że dzięki ekspansji w Brazylii, Meksyku, Polsce i Turcji chce zbierać połowę składek poza Niemcami. Obecnie jest to ponad 30 proc.

Biznes niemiecki (Talanx jest numerem trzy u naszych zachodnich sąsiadów) ma ciąć koszty i poprawić efektywność. Wskaźnik mieszkany ma spaść do 97 proc. z ponad 100 proc. w 2012 r. Strategia nie zakłada wzrostu w Niemczech. Talanx będzie walczył o utrzymanie obecnego poziomu zbieranych składek.
Realizacja strategii ma umożliwić wypłacanie 35-45 proc. zysku nettto grupy w postaci dywidendy.

W 2012 r. grupa Talanx zebrała 26,6 mld EUR składek i miała 1,15 mld EUR zysku netto. Firma ma 50,2 proc. udziałów w czwartym pod względem wielkości reasekuratorze na świecie - Hannover Re.

Zgodnie z porozumieniem między polskim nadzorem a niemiecką firmą, jej akcje mają pojawić się na warszawskiej giełdzie w ramach dual-listingu do połowy 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / Talanx stawia ambitne cele Warcie i TU Europa