Tani pieniądz dla każdego

PIOTR MILIŃSKI, zarządzający funduszami w Quercus TFI
opublikowano: 13-03-2019, 22:00

Uspokojenie na rynkach akcji daje nam szansę na bliższe przyjrzenie się segmentowi papierów dłużnych, który może dać cenne wskazówki dla pozostałych klas aktywów.

W ubiegły czwartek rynki zostały zaskoczone zdecydowanymi posunięciami Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który zrezygnował z podwyższania stóp przynajmniej do końca 2019 r. EBC zredukował przy tym projekcję wzrostu gospodarczego dla strefy euro. Ogłoszono ponadto trzecią rundę programu TLTRO, który powinien złagodzić politykę kredytową banków i pośrednio przyczynić się do umocnienia europejskiego długu skarbowego. W konsekwencji, rentowność niemieckiej obligacji 10-letniej spadła do 0,06 proc., najniższego poziomu od 2016 r.

Kolejną kluczową datą jest 20 marca, kiedy to Fed opublikuje podsumowanie prognoz ekonomicznych, razem z wykresem oczekiwanych stóp procentowych (tzw. dot plot). Amerykanie wyraźnie złagodzili w ostatnich tygodniach retorykę i coraz przychylniej wyrażają się o planach przerwy w podwyżkach stóp oraz wstrzymaniu redukcji bilansu (Quantitative Tightening). Problem w tym, że ostatni dot plot Fedu zakładaaż trzy podwyżki stóp do końca 2020 r. To niezwykle duży rozdźwięk — wydaje się, że odwołanie co najmniej jednej podwyżki już na najbliższym posiedzeniu jest minimum koniecznym do uniknięcia większej wyprzedaży na rynkach długu i akcji.

Ewentualna przerwa w zacieśnianiu polityki przez Fed jest istotnym wydarzeniem, które historycznie występowało w końcowej fazie cyklów gospodarczych. Wszystko wskazuje na to, że pierwszy kwartał przyniesie bardzo silne spowolnienie wzrostu amerykańskiego PKB. Podobne sygnały płyną z gospodarek strefy euro, niepewna pozostaje sytuacja Chin.

Wyceny akcji oraz długu korporacyjnego nadal wskazują jednak, że to jedynie chwilowa niedyspozycja. W takich okolicznościach wskazana jest podwyższona ostrożność. Nie wykluczamy, że pauza Fedu oraz EBC pozwoli na doczekanie do czasu, gdy świat wróci do szybszego wzrostu. Zwłaszcza, jeżeli wdrożone zostaną dodatkowe programy stymulujące (kolejna obniżka podatków przed wyborami w USA), lub zawarte zostanie porozumienie kończące wojny handlowe. Jeżeli jednak interwencja banków oraz rządów okaże się niewystarczająca, ryzykowne aktywa znajdą się pod znacznie większą presją.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PIOTR MILIŃSKI, zarządzający funduszami w Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu