Taniejące surowce podcięły skrzydła spółkom

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-03-2010, 00:00

Czwartkowa sesja na zachodnich giełdach toczyła się pod dyktando doniesień z rynku surowcowego. Spadek cen metali i ropy wywołany obawami o schładzanie koniunktury w Chinach, obniżył wyceny czołowych koncernów górniczo-paliwowych.

W Europie spadały notowania potentatów wydobywczych — BHP Billiton i Kazakhmys. Tą drugą spółkę analitycy Goldman Sachs usunęli ze swojej listy "kupuj", obniżając im rekomendację do "neutralnie". Popularne wśród handlujących były walory Volkswagena. Niemiecki producent samochodów poinformował, że sprzedaż w dwóch miesiącach tego roku w odniesieniu do dziewięciu marek (bez Scanii, producenta ciężarówek), zwiększyła się 27 proc. Powody do zadowolenia mieli też udziałowcy Pirelli. Akcje trzeciego pod względem wielkości producenta opon w Europie zyskiwały po podwyższeniu oceny inwestycyjnej przez Mediobanca z "neutralnie" do "przeważaj". Pesymistyczna prognoza sytuacji na rynku budowlanym w USA i Europie doprowadziła do przeceny papierów Geberita, szwajcarskiego producenta systemów toaletowych. Taniały akcje Legardere, lidera wydawców we Francji. To efekt słabszych od prognoz analityków wyników z ubiegłego roku. Kurs Legardere spadał najmocniej od 13 maja 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy