Tańsza ropa ożywiła giełdy

Tadeusz Stasiuk
29-09-2005, 00:00

Spadek cen na rynku paliw i spokojny komentarz Alana Greenspana, szefa Fed, dotyczący stanu amerykańskiej gospodarki, zachęciły inwestorów z największych europejskich giełd do zakupów. Efektem ogromnego popytu był m.in. najwyższy od niemal 3,5 roku poziom indeksu DJ Stoxx 600, grupującego 18 sektorów gospodarki.

Wzrosty na rynkach Europy napędzały spółki chemiczne, motoryzacyjne i ubezpieczeniowe. W gronie tych pierwszych szczególnie dobrze prezentował się niemiecki BASF, którego wycena zwyżkowała o ponad 2 proc. O 1 proc. zyskiwały akcje spółki Bayer. Sektor motoryzacyjny wsparły informacje z DaimlerChryslera, który po zredukowaniu co najmniej 5 tys. miejsc pracy w oddziale Mercedes Benz, oczekuje znaczącej poprawy wyników. Rosła też wycena francuskiego wicelidera rynku — koncernu Renault.

Ciekawie było też w sektorze ubezpieczeniowym. Mimo że największy na świecie reasekurator, niemiecki Munich Re, podwyższył niemal dwukrotnie swoją prognozę odszkodowań po huraganie Katrina, czołowi przedstawiciele branży notowali wzrost wyceny. Rosnący o ponad 2,3 proc. kurs papierów Allianza, to głównie zasługa podniesienia rekomendacji do „kupuj” przez analityków Deutsche Banku.

Dobre informacje dotarły z amerykańskiego rynku. Sierpniowe zamówienia na dobra trwałe wzrosły aż o 3,3 proc., bijąc na głowę szacunki ekonomistów. Nie należy tym samym dziwić się bardzo udanemu otwarciu handlu na Wall Street. Uwagę graczy przykuwały notowania General Motors, który dogadał się ze strajkującymi pracownikami w Kanadzie i ma wspomóc finansowo restrukturyzację swojego partnera, Delphi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Tańsza ropa ożywiła giełdy