Tańsze kredyty mają ożywić mieszkalnictwo

Patrycja Otto
19-02-2002, 00:00

W ramach Strategii Gospodarczej Rządu Rada Ministrów przyjęła program „Infrastruktura — Klucz do Rozwoju”. Obszerna jego część poświęcona jest zagadnieniom budownictwa mieszkaniowego.

— W ciągu ostatnich dwóch lat spadła ilość wydawanych pozwoleń na budowę. W 2000 r. wydano ich o 20 proc. mniej w porównaniu z 1999 r., kiedy to udzielono około 184 tys. pozwoleń. W 2001 r. sytuacja wyglądała jeszcze gorzej, bo wydano tylko około 74 tys. pozwoleń. W konsekwencji wpłynie to na liczbę mieszkań oddawanych do użytku w 2002 r. — tłumaczy Marek Pol, minister infrastruktury.

Obecny rząd uważa, że w rozwoju budownictwa mieszkaniowego barierę stanowi brak możliwości sfinansowania zakupu lokali przez potencjalnych klientów. Przyczyniają się do tego wysokie stopy procentowe, które powodują, że kredyt jest za drogi i niedostępny dla większości obywateli. Przyczynia się do tego również długi czas uzyskiwania pozwoleń na budowę i zbyt mała ilość środków finansowych z budżetu państwa na rozwój społecznego budownictwa mieszkalnego.

Rządowy program zakłada: radykalny wzrost liczby mieszkań na wynajem z czynszem regulowanym, budowanych przez TBS-y i spółdzielnie mieszkaniowe oraz powstrzymanie spadku zatrudnienia w sektorze budowlano-montażowym i branżach pokrewnych.

Poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowo-budowlanym Ministerstwo Infrastruktury zamierza osiągnąć przez m.in. uruchomienie programu budowy mieszkań oparty na kredycie z niską stopą procentową.

— Działania MI będą dotyczyły również udrożnienia systemu kredytowania czynszowego budownictwa społecznego i usprawnienia procesu budowy mieszkań. Zamierzamy uruchomić system kredytów na zakup mieszkania o stałym oprocentowaniu, nie przekraczającym 9 proc. rocznie. Okres spłaty będzie wynosił co najmniej 20 lat — mówi Marek Pol.

Na sfinansowanie dopłat do oprocentowania kredytów realizowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego zostaną wyemitowane obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Przewiduje się, że emisja tych obligacji w latach 2002-05 sięgnie kwoty 1,8-2,0 mld zł, co pozwoli sfinansować budowę lub remonty budynków, w wyniku czego powstanie 200 tys. mieszkań o łącznych nakładach 20-25 mld zł.

Program zakłada podwojenie liczby mieszkań budowanych w systemie TBS-ów. Od trzech lat widoczny jest duży przyrost mieszkań budowanych w tym systemie. W 2000 r. było to ponad 8,8 tys. mieszkań, co stanowiło 6 proc. ogółu oddanych lokali. W 2002 r. planowane jest zwiększenie kwoty przeznaczonej na kredyty do 2,5 mld zł z założeniem, że około 450 mln zł pochodzić będzie z budżetu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Tańsze kredyty mają ożywić mieszkalnictwo