Tańsze paliwa nie zaszkodzą

Bartosz Krzyżaniak
16-09-2005, 00:00

Obniżka akcyzy na paliwa nie spowoduje wielkich ubytków w budżecie. Mogą one być nawet niższe, niż szacuje resort finansów.

Realizacja budżetu w tym roku przebiega nadspodziewanie dobrze. Po ośmiu miesiącach deficyt wynosił 18,5 mld zł, czyli 52,8 proc. rocznego planu (35 mld zł). Dochody zrealizowano już w 67,1 proc., a wydatki w 64,7 proc. Dla porównania — rok wcześniej deficyt sięgał już 25,9 mld zł, co stanowiło 57,1 proc. zapisanej na cały rok kwoty 45 mld zł.

— Sytuacja budżetowa w tym roku jest zaskakująco dobra. Szczególnie jeśli spojrzymy na niższe od przewidywanego tempo wzrostu gospodarczego i inflację. W takich warunkach teoretycznie dochody powinny być realizowane wolniej — uważa Urban Górski z biura analiz makroekonomicznych Banku Millennium.

Ministerstwo Finansów przewiduje, że w całym roku deficyt będzie o 4,17 mld zł niższy od planowanego. Ogłaszając decyzję o obniżce akcyzy na benzynę resort stwierdził jednak, że ubytek z tego tytułu uszczupli dochody o 400 mln zł.

— To nie zmieni sytuacji budżetu — uspokaja Stanisław Kluza, główny ekonomista BGŻ.

Tym bardziej że ubytek może być mniejszy od szacunków MF.

— Wierzę w obliczenia resortu. Podejrzewam jednak, że minister założył, iż obniżka akcyzy przełoży się w całości na ceny detaliczne, co wraz z uwzględnieniem podatku VAT oznaczałoby obniżkę o 30 gr na litrze. Tymczasem w praktyce sprzedawcy mogą próbować przechwycić część obniżki podnosząc marże, co spowoduje, że wpływy z VAT od paliw nie spadną tak mocno, jak oczekiwał resort — uważa ekonomista BGŻ.

Na razie inwestorzy przyjmują informacje o wykonaniu budżetu bardzo dobrze.

— Wiele wskazuje na to, że sytuacja budżetu do końca roku nie będzie spędzać snu z powiek inwestorów — uważa Marcin Mrowiec, ekonomista Banku BPH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Tańsze paliwa nie zaszkodzą