Tąpnięcie w deweloperce podłamało nastroje

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie znów przebiega pod dyktando sprzedających.

Po 0,4 proc. spadku WIG30 zszedł najniżej od trzech tygodni, ciągnięty w dół silnymi spadkami kilku spółek z branży deweloperskiej oraz słabymi nastrojami na rynkach globalnych. Brak porozumienia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia USA zepchnął wczoraj nowojorski S&P500 na pułapy najniższe od miesiąca. Tymczasem do dalszego osuwania się frankfurckiego DAXa (-0,2 proc.) przyczyniły się dane o niemieckim eksporcie. W sierpniu był on o 1 proc. wyższy miesiąc do miesiąca, choć analitycy spodziewali się skoku o 1,5 proc. Tymczasem portfele krajowych zarządzających nastawione są na zwyżki. Jak oblicza PAP, udział akcji w portfelach OFE wzrósł we wrześniu o 3,7 proc., do 119 mld zł.

Na mniej niż 1 proc. plusie zdołały utrzymać się notowania zaledwie siedmiu blue chipów. Najmocniej spadają kursy JSW (-2,1 proc.) oraz BZ WBK (-2,0 proc.). Przed spadkami wybronić nie zdołał się Synthos (-0,4 proc.). Z 5,1 zł do 5,3 zł wycenę papierów podniósł DM IDM SA. Podtrzymał jednak rekomendację „trzymaj”. Niebezpiecznie blisko wsparcia w postaci dwumiesięcznego minimum znalazły się notowania Lotosu (-1,0 proc.). Trzymanie akcji z ceną docelową 38,75 zł zalecił DM PKO BP.

W zasłużonej korekcie utkwiły notowania na szerokim rynku. mWIG40 traci 0,3 proc., sWIG80 zniżkuje o 0,6 proc., a WIG Plus utrzymuje się na 0,4 proc. minusie. Wyraźna przecena dotknęła branżę deweloperską (-1,4 proc.). Plaza Centers traci 8,6 proc., papiery Polnordu tanieją o 6,8 proc., a akcjonariusze Ganta i LC Corp odchudzają portfele o odpowiednio 4,1 proc. oraz 2,7 proc. Na zachowaniu małych i średnich spółek ciążą także zniżki w sektorze bankowym (-0,6 proc.). Millennium traci 2,6 proc., a papiery ING Banku Śląskiego tanieją o 0,9 proc.

Na dwuipółmiesięcznym szczycie utrzymały się notowania GPW (0,0 proc.). DM PKO BP obniżył cenę docelową akcji spółki z 48,4 zł do 45 zł. Podtrzymał jednak zalecenie „kupuj”. Historyczny szczyt z ubiegłego tygodnia atakują notowania Action (+1,8 proc.). Emitent podniósł prognozę zysku netto na ten rok do 61,5 mln zł, czyli o 12,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy