Tar Heel przyspiesza globalnie

opublikowano: 10-10-2017, 22:00

Po obłowieniu się na LiveChacie fundusz łowi kolejne perełki. Za partnerów ma m.in. Red Sky i izraelskiego weterana

85 mln zł zainkasował właśnie fundusz Tar Heel Capital (THC) sprzedaży akcji w swojej najlepszej inwestycji w historii — firmie LiveChat Software.

IDEA NA AKORD:
IDEA NA AKORD:
Dobry pomysł w dobrym ekosystemie może w kilka tygodni wykiełkować do poziomu gotowego rozwiązania, zaczynającego zarabiać pieniądze — uważa Andrzej Różycki, jeden z właścicieli Tar Heel Capital, współtwórcy akceleratora Pathfinder.
[FOT. ARC]

— W kilka lat pomnożyliśmy kapitał wysokie kilkadziesiąt razy. Ale to nie oznacza, że jesteśmy syci — mówi Andrzej Różycki, jeden z udziałowców i zarządzających THC. Kilka milionów złotych z THC powędrowało więc właśnie na nowy fundusz w jego strukturach — Pathfinder. Ma to być wylęgarnia równie dynamicznych i rentownych projektów co LiveChat.

THC zainwestował przy tym w doświadczony zespół i projekty. W Pathfinderze jednym z liderów i prowadzących będzie Arkadiusz Seńko, którego spółka Red Sky wniosła do wehikułu co najmniej kilka ciekawych, rentownych biznesów internetowych a także potężny zespół speców od nowych technologii.

— Zrzeszamy ponad 300 specjalistów z najróżniejszych dziedzin będących w tej chwili „na czasie”. W nasze portfolio, w którym obecnie znajdują się 24 projekty, zainwestowało już ponad 10 funduszy — tłumaczy Arkadiusz Seńko.

SaaS w pudełku

Szczeciński Red Sky od lat udowadnia, że na łączeniu pomysłowości z dobrym software’em można wygenerować niemałe zyski. Przed laty spółka zarabiała miliony dolarów na FilesTube, wyszukiwarce plików multimedialnych, niegdyś regularnie notowanej wśród 100 najpopularniejszych stron internetowych na świecie. Teraz jedną z gwiazd portfela jest Shorte.st.

— To usługa, która daje możliwość zarabiania na skracanych linkach. Była rentowna już w czwartym miesiącu od startu. Projekt powstał w Polsce, zespół został stworzony przez Red Sky, w siedzibie firmy, dziś zarabia miliony w skali roku — podkreśla Arkadiusz Seńko.

Wylicza kolejne rentowne konie pociągowe jego stajni: TeslaThemes, sprzedająca szablony do stron internetowych, oraz ShinyBox, oferujący w abonamencie pudełka pełne kosmetyków. Z kapitałem THC i zespołem Red Sky ręka w rękę idzie jeszcze m.in. Ariel Finkelstein, Izraelczyk odpowiedzialny m.in. za akcelerator Microsoftu w Tel Awiwie, obecnie projektowo rozwijający firmy w formule oprogramowanie jako usługa (SaaS).

Produkcja wtyczek

Ariel Finkelstein to w Izraelu i w Krzemowej Dolinie rozpoznawalne nazwisko, jego najmłodszebiznesowe dziecko to WiseStamp, serwis do tworzenia podpisów pod e-maile w usłudze Gmail. Dziś za tę możliwość płaci WiseStampowi niemal 100 tys. osób i firm.

— Polski ekosystem innowacji jest na podobnym etapie jak izraelski ponad dekadę temu. Jest potencjał, ale brakuje wiedzy, tempa, myślenia globalnego. W kilka najbliższych kwartałów wyślemy z Polski w świat parę naprawdę udanych projektów. Tworzymy wehikuł produkujący rentowne firmy na potrzeby nie tylko venture capital, ale również przemysłu — zaznacza Ariel Finkelstein.

Andrzej Różycki zapowiada otwartość na wielomilionowe inwestycje w najbardziej obiecujące projekty. Jak przekonuje, te da się postawić na nogi w kilkadziesiąt dni i pozycjonować jako biznesy na rynek np. amerykański. — W kilka tygodni w akceleratorze Pathfinder powstała wersja beta wtyczki do e-maila, pozwalająca znajdować tańsze rezerwacje pokoi w konkretnych hotelach od tych potwierdzanych na e-mailu. Za pomocą naszego oprogramowania można szybko anulować starą rezerwację i zrobić nową. Niedługo projekt trafi do szerszej publiki — zapowiada Andrzej Różycki.

Od zera do miliardera

Historia Livechat Software sięga 2002 r., gdy wrocławianie Jakub Sitarz i Maciej Jarzębowski zaczęli rozwijać oprogramowanie do czatów. W 2008 r. większościowy pakiet akcji przejął Naspers, właściciel Allegro, szukając biznesowej nogi dla swojego komunikatora Gadu-Gadu. W tamtych czasach założycieli spółki było już trzech, a na lidera zaczął wybijać się Mariusz Ciepły. W 2011 r. spółka dopracowała model SaaS (oprogramowanie jako usługa) i przy wsparciu Tar Heel Capital dokonała wykupu menedżerskiego. LiveChat został wyceniony wówczas na około 15 mln zł. Obecnie notowana na GPW spółka ma ponad 20 tys. klientów (95 proc . w Stanach Zjednoczonych) i wyceniana jest na ponad 1,1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane