Tarcza 6.0 z datą, która już minęła

opublikowano: 17-12-2020, 14:48

Uchwalone w grudniu przepisy dały nowym firmom prawo do zwolnienia z ZUS za okres lipiec-sierpień. Jednak termin składania wniosków... minął w listopadzie.

Kolejne oczekiwane przez biznes zasady wsparcia antykryzysowego już doczekały się podpisu prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw. Ustawa z 9 grudnia 2020 r. zmieniająca przepisy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, okrzyknięta tarczą 6.0, zawiera nie tylko nowe regulacje pomocowe. Akt ten także przedłuża prawo do korzystania z dotychczasowych rozwiązań – niestety w sposób, który odbiera niektórym możliwość ubiegania się o pomoc, choć nie o to – jak można sądzić – chodziło ustawodawcy. Na problem ten zwraca uwagę Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt, który zastanawia się, czy nie należałoby szybko znowelizować tarczy, aby naprawić błąd.

– Zgodnie z intencjami ustawodawcy nowelizacja z 9 grudnia wydłuża listę firm, które mogą być zwolnione ze składek ZUS za miesiące od lipca do września 2020 r. Katalog ten poszerzono dzięki wpisaniu do art. 31zo ust. 8 dodatkowych klasyfikacji PKD dla działalności, których prowadzenie uprawnia do tej ulgi. Jednak przepisy tarczy 6.0 dopuszczają możliwość przyznania zwolnienia przedsiębiorcom, których teraz objęto wsparciem, pod warunkiem, że wnioski w tej sprawie złożyli do… 30 listopada 2020 r. – wyjaśnia doradca.

Dziwi go, że ustawodawca wskazał dla dwóch grup PKD inny termin na wnioskowanie o zwolnienie - 15 stycznia 2021 r.

– Wygląda to na wyraźne niedopatrzenie parlamentarzystów. Projekt Tarczy 6.0 trafił pod obrady Sejmu 26 października, a do czasu ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw upłynęły prawie dwa miesiące. W tym czasie funkcjonowanie niektórych branż było zawieszane z dnia na dzień, a działające w nich firmy traciły płynność. Co istotne, pomoc wynikająca z tarczy 6.0 nie będzie obowiązywać „tu i teraz” – podkreśla Piotr Juszczyk.

Zwraca uwagę, że na niektóre formy wsparcia trzeba będzie jeszcze poczekać. Wnioski o dodatkowe świadczenie postojowe, jak i zwolnienie z ZUS za listopad będzie można składać dopiero od 30 grudnia.

– Dla naprawienia błędu niezbędna będzie nowelizacja tarczy z 9 grudnia. Co prawda umożliwia ona ustalenie np. w rozporządzeniu dodatkowego okresu zwolnienia z ZUS, nie ma jednak możliwości zmiany w taki sposób zawartego w ustawie terminu na składanie wniosków o ulgę za okres lipiec-sierpień tego roku – mówi doradca z inFakt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane