Tarcza 6.0 z datą, która już minęła

opublikowano: 17-12-2020, 14:48

Uchwalone w grudniu przepisy dały nowym firmom prawo do zwolnienia z ZUS za okres lipiec-sierpień. Jednak termin składania wniosków... minął w listopadzie.

Kolejne oczekiwane przez biznes zasady wsparcia antykryzysowego już doczekały się podpisu prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw. Ustawa z 9 grudnia 2020 r. zmieniająca przepisy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, okrzyknięta tarczą 6.0, zawiera nie tylko nowe regulacje pomocowe. Akt ten także przedłuża prawo do korzystania z dotychczasowych rozwiązań – niestety w sposób, który odbiera niektórym możliwość ubiegania się o pomoc, choć nie o to – jak można sądzić – chodziło ustawodawcy. Na problem ten zwraca uwagę Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt, który zastanawia się, czy nie należałoby szybko znowelizować tarczy, aby naprawić błąd.

– Zgodnie z intencjami ustawodawcy nowelizacja z 9 grudnia wydłuża listę firm, które mogą być zwolnione ze składek ZUS za miesiące od lipca do września 2020 r. Katalog ten poszerzono dzięki wpisaniu do art. 31zo ust. 8 dodatkowych klasyfikacji PKD dla działalności, których prowadzenie uprawnia do tej ulgi. Jednak przepisy tarczy 6.0 dopuszczają możliwość przyznania zwolnienia przedsiębiorcom, których teraz objęto wsparciem, pod warunkiem, że wnioski w tej sprawie złożyli do… 30 listopada 2020 r. – wyjaśnia doradca.

Dziwi go, że ustawodawca wskazał dla dwóch grup PKD inny termin na wnioskowanie o zwolnienie - 15 stycznia 2021 r.

– Wygląda to na wyraźne niedopatrzenie parlamentarzystów. Projekt Tarczy 6.0 trafił pod obrady Sejmu 26 października, a do czasu ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw upłynęły prawie dwa miesiące. W tym czasie funkcjonowanie niektórych branż było zawieszane z dnia na dzień, a działające w nich firmy traciły płynność. Co istotne, pomoc wynikająca z tarczy 6.0 nie będzie obowiązywać „tu i teraz” – podkreśla Piotr Juszczyk.

Zwraca uwagę, że na niektóre formy wsparcia trzeba będzie jeszcze poczekać. Wnioski o dodatkowe świadczenie postojowe, jak i zwolnienie z ZUS za listopad będzie można składać dopiero od 30 grudnia.

– Dla naprawienia błędu niezbędna będzie nowelizacja tarczy z 9 grudnia. Co prawda umożliwia ona ustalenie np. w rozporządzeniu dodatkowego okresu zwolnienia z ZUS, nie ma jednak możliwości zmiany w taki sposób zawartego w ustawie terminu na składanie wniosków o ulgę za okres lipiec-sierpień tego roku – mówi doradca z inFakt.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane