Tarcza antyrakietowa - dyskusja czy referendum?

opublikowano: 04-02-2007, 14:54

Dyskusja parlamentarna czy referendum w sprawie umieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce - zdanie polityków w tej sprawie są podzielone.

Dyskusja parlamentarna czy referendum w sprawie umieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce - zdanie polityków w tej sprawie są podzielone.

"Jest to sprawa bardzo ważna dla kraju i jeśli taka będzie wola narodu, to jestem przekonany, że referendum jest potrzebne" - uważa lider Samoobrony, wicepremier Andrzej Lepper.

Przeciwny referendum jest Stefan Niesiołowski (PO). "To nie jest temat do referendum". "Opinia publiczna powinna być poinformowana. Bo inaczej poruszamy się w sferze mistyfikacji. Jestem przeciw tezie rządu, że nikomu nic do tego. Rządy się zmieniają, a tarcza zostaje" - powiedział senator podczas niedzielnego programu "Kawa na ławę" w TVN.

Szef klubu parlamentarnego LPR Mirosław Orzechowski uważa, że w sprawie tarczy powinna się odbyć "bardzo gruntowna debata". "Żeby nie było przekonania, że jesteśmy wychowywani na janczarów" - powiedział niedzielę w programie "Siódmy dzień tygodnia" w radiu Zet.

Zgodził się z nim lider PSL Waldemar Pawlak. Według niego, należy się też zastanowić "czy tego typu projekt mieści się w polityce europejskiej".

W ocenie szef klubu parlamentarnego (PiS) Marka Kuchcińskiego, mówienie o potrzebie debaty parlamentarnej jest przedwczesne. "Dopóki trwają rozmowy na temat amerykańskiej propozycji, nie powinno się mówić o głosowaniu w tej sprawie" - podkreśla polityk PiS. Uważa, że słowa wicepremiera Leppera należy traktować jako kolejny głos w dyskusji na ten temat.

Tadeusz Cymański (PiS) uważa, że bardzo wiele pytań związanych z tarczą przeciwrakietową dotyczy spraw, które mają charakter ściśle tajny, ale - podkreśla - co do meritum, należy rozmawiać.

"Żadnych decyzji ani nawet jednoznacznych deklaracji nie ma. Tego typu sprawa, to chyba jedna z ostatnich rzeczy, która nadaje się +kawa na ławę+, bo charakter jest wyjątkowy. Nie należy opinii publicznej przede wszystkim epatować, straszyć" - powiedział Cymański w programie "Kawa na ławę".

"Sprawy stricte wojskowe i związane z tajemnicami państwowymi, to mała część. Chodzi o strategiczny wybór Polski, który dotyczy wszystkich obywateli RP, czy u nas będzie tarcza antyrakietowa i czy ponosimy wszystkie związane z tym konsekwencje, także w polityce zagranicznej" - mówił Ryszard Kalisz (SLD), także uczestnik tego programu.

Stany Zjednoczone chcą umieścić w Polsce i Czechach elementy tzw. tarczy antyrakietowej. Tarcza ma chronić USA i Europę przed ewentualnym atakiem rakietowym z rejonu Bliskiego Wschodu.

20 stycznia Waszyngton oficjalnie wystąpił do władz czeskich o zgodę na umieszczenie na terytorium Czech bazy rakietowej. Druga część amerykańskiej tarczy - wyrzutnie rakiet przechwytujących - miałaby się znaleźć w Polsce.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Tarcza antyrakietowa - dyskusja czy referendum?