Czytasz dzięki

Tarcza zatrzymała odpływ Ukraińców

opublikowano: 09-08-2020, 22:00

Choć niemal o połowę zmalała liczba przyznawanych wiz, pracownicy ze Wschodu nadal stanowią ważną grupę pracowników.

Pandemia koronawirusa oraz utrudnienia w ruchu granicznym i działaniu urzędów nie pozostały bez konsekwencji. W pierwszym półroczu przyznano ponad 270 tys. wiz Ukraińcom chcącym pracować w Polsce, o 44 proc. mniej niż w tym samym okresie zeszłego roku — wynika z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To jednak nie znaczy, że na naszym rynku jest o połowę mniej kadry zza wschodniej granicy — komentująeksperci Personnel Service. Zapisy tarczy antykryzysowej o przedłużeniu prawa pobytu na cały okres obowiązywania stanu epidemicznego i 30 dni po jego zakończeniu sprawiły, że spora część ukraińskich obywateli po prostu z Polski nie wyjechała. Według MSZ niemal wszystkie wizy wydane od stycznia do czerwca (ponad 269 tys.) to wizy krajowe typu D, które są ważne przez rok.

— Nowi pracownicy nie przyjeżdżali wprawdzie tak licznie jak wcześniej, ale ci, którzy byli już w naszym kraju, często korzystali z możliwości przedłużenia swojego pobytu. To wszystko dzięki uwzględnionym w tarczy antykryzysowej zapisom, o które zabiegaliśmy razem z innymi organizacjami. Zależało nam na tym, by w trakcie stanu epidemicznego prawo pobytu było automatycznie odnawiane, i tak się teraz dzieje — mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Jak szacuje firma rekrutacyjna, której szefuje, podaż pracowników z Ukrainy zmniejszyła się rok do roku o 20 proc. Popyt zmalał głównie w usługach, turystyce i gastronomii.

— Ukraińscy pracownicy z najbardziej zagrożonych sektorów gospodarki szybko się przekwalifikowali. To właśnie jedna z ich zalet. Przyjeżdżają do Polski na krótko i chcą jak najwięcej zarobić, choćby za cenę zmiany miejsca zamieszkania, zawodu lub branży — wskazuje Krzysztof Inglot.

Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
×
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane