Tarczyński wzywa na akcje Tarczyńskiego

opublikowano: 12-12-2017, 22:00

Kolejny biznesmen uznał, że spółkę lepiej rozwijać poza giełdą. Z parkietu może zejść znany producent wędlin.

EJT, luksemburski podmiot, kontrolowany przez rodzinę Tarczyńskich, wezwał do sprzedaży 6 mln akcji producenta wędlin. To 41,82 proc. głosów na WZA i 52,88 proc. kapitału. Proponowana cena to 10,50 zł (nieco więcej, niż wynosił kurs na GPW przed ogłoszeniem oferty), a w transakcji pośredniczy DM PKO BP. Zapisy rozpoczną się 30 stycznia 2018 r. i potrwają do 28 lutego 2018 r. Jeśli wezwanie zakończy się sukcesem, firma zostanie wycofana z warszawskiej giełdy.

Debiutowała na niej w czerwcu 2013 r., a akcje kosztowały wówczas niewiele mniej, niż wynosi cena, proponowana przez EJT. Nigdy nie cieszyły się szczególną popularnością wśród inwestorów, dlatego wzywający przekonuje, że ci więksi mają niepowtarzalną szansę wyjścia. 1,63 mln walorów (14,37 proc.) należy do OFE BZ WBK, a 1 mln (8,81 proc.) do Nationale-Nederlanden OFE. Kapitalizacja firmy to 119 mln zł — to 0,8 wartości księgowej.

Rodzina Tarczyńskich przekonuje, że z oferty warto skorzystać, a argumenty przedstawia podobne, jak Michał Sołowow, który chce przejąć pełną kontrolę nad Synthosem.

— Spółka ma w planach intensyfikację wydatków inwestycyjnych i marketingowych związanych z rozwojem nowych produktów, zwiększeniem mocy produkcyjnych, utrzymywaniem najwyższej jakości wyrobów oraz ekspansją zagraniczną. Wynika to z potrzeby strategicznej ucieczki do przodu i wzmacniania naszej pozycji konkurencyjnej.

Inwestycje będą prowadzone przy wykorzystaniu finansowania zewnętrznego, okres zwrotu tych inwestycji jest relatywnie długi, a przez ten czas wskaźniki zadłużenia mogą być bardzo wysokie i ograniczające możliwość wypłacania dywidendy — mówi Dawid Tarczyński, dyrektor EJT Investment. Po trzech kwartałach 2017 r. Tarczyński ma 544 mln zł przychodów i 14 mln zł zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu