Taśmy Kaczyńskiego

  • DI
opublikowano: 29-01-2019, 06:24

"Gazeta Wyborcza" opublikowała stenogram nagrania rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, w której prezes PiS opowiada o planach budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez spółkę Srebrna.

Jak można dowiedzieć się z nagrania, projekt został wstrzymany ze względu na nieprzychylność władz stolicy i kampanię działacza miejskiego Jana Śpiewaka. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro, czyli ok. 1,3 mld zł.

Ujawniona przez "GW" rozmowa odbyła się 27 lipca 2018 r. Wzięli w niej udział Jarosław Kaczyński, jego brat cioteczny Grzegorz Tomaszewski, austriacki biznesmen Gerald Birgfellner i jego wspólniczka, pełniąca jednocześnie rolę tłumaczki.

Zobacz więcej

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Krystian Maj/FORUM

Jak podaje „GW”, Gerald Birgfellner jest zięciem innego kuzyna Jarosława Kaczyńskiego, Jana Marii Tomaszewskiego. Od 2017 r. Austriak był zaangażowany w projekt budowy dwóch 190-metrowych wieżowców przy ul. Srebrnej 16 w centrum Warszawy.

Ich wykonawcą miała być spółka Srebrna, której właścicielem jest fundacja Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Gdy zarząd spółki odmówił Birgfellnerowi zapłaty za pracę, ten udał się do prezesa PiS będącego członkiem rady fundacji.  Według informacji „GW”, od maja 2017 r. w sprawie projektu spotykali się 16 razy.

Całkowite wynagrodzenie Birgfellnera, po zakończeniu budowy, miało wynieść 3 proc. wartości inwestycji, czyli ok. 9 mln euro (ok. 39 mln zł).

Jak dowiedziała się nieoficjalnie "GW", w ubiegły piątek prawnicy Birgfellnera – Roman Giertych i Jacek Dubois – wysłali do warszawskiej prokuratury zawiadomienie o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego". Austriacki biznesmen zarzuca prezesowi partii rządzącej "dokonanie oszustwa wielkich rozmiarów".

Stenogram nagrania oraz samo nagranie dostępne są na łamach portalu Wyborcza.pl>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu