Bank Pekao odpowiada na taśmy Kaczyńskiego

opublikowano: 29-01-2019, 13:22

Bank Pekao opublikował stanowisko, opisujące proces podejmowania decyzji o udzieleniu kredytu.

Choć w komunikacie nie wyrażono tego wprost, to stanowisko jest reakcją na publikację "Gazety Wyborczej" o tzw. taśmach Kaczyńskiego. Bank Pekao pojawia się w stenogramie rozmowy polityka z austriackim biznesmenem w kontekście kredytu na budowę dwóch biurowców w Warszawie. Jak wynika z zapisu, bank miał udzielić finansowania w wysokości 300 mln EUR (ok. 1,3 mld zł).

Michał Krupiński, prezes Banku Pekao
Zobacz więcej

Michał Krupiński, prezes Banku Pekao

Zobacz także

Pekao podkreśla, że "jest bankiem komercyjnym, skupionym na maksymalizacji wartości dla inwestorów oraz klientów", a każdy proces kredytowy polega na zbadaniu i analizie zdolności kredytowej. 

"Opinia kredytowa jest następnie przedkładana  do decyzji właściwego szczebla kompetencyjnego banku. Transakcje, które przekraczają określone progi kwotowe, dotyczą osób publicznych lub podlegają innym szczególnym ograniczeniom (np. niektóre sektory gospodarki, w tym finansowanie nieruchomości komercyjnych) są przedkładane do decyzji komitetu kredytowego banku. Komitet kredytowy to organ złożony z trzech wiceprezesów oraz kilkorga dyrektorów departamentów o wieloletnim doświadczeniu w bankowości i rozpatrywaniu transakcji kredytowych. Prezes Zarządu Banku nie jest członkiem komitetu kredytowego" -  dodano.

Notowania banku na GPW symbolicznie dziś spadają. 

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu