Tatneft dostarczy do Polski 1,5 mln ton ropy rocznie

Elektrociepłownia "Będzin" Spółka Akcyjna
opublikowano: 05-04-2002, 14:32

MOSKWA (Reuters) - Szósta rosyjska firma paliwowa Tatneft podpisała długoterminową umowę z Polską na eksport 1,5 miliona ton (30.000 baryłek dziennie) ropy rocznie. Będzie ona transportowana przez port w Gdańsku, powiedziała w piątek osoba zbliżona do transakcji.

Umowa została podpisana przez Tatneft z polskim operatorem rurociągów PERN oraz portem w Gdańsku. Handlem kierować będzie firma Janorc. Jak podają źródła pierwsze transporty w ramach umowy już się zaczęły.

Rocznie do Polski trafia około 20 milionów ton (400.000 baryłek dziennie) rosyjskiej ropy.

Według osób zbliżonych do umowy Tatneft rozważa zaopatrywanie w ropę bezpośrednio polskich rafinerii, w tym PKN Orlen, jednak ostateczne porozumienie w tej sprawie nie zostało podpisane. Tatneft wytwarza 24 miliony ton ropy rocznie.

Firma wykorzysta przychody z eksportu ropy przez Gdańsk jako zabezpieczenia dla pięcioletniego kredytu o wartości 200 milionów dolarów, który w lutym udzielił jej Credit Suisse First Boston.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Elektrociepłownia "Będzin" Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Tatneft dostarczy do Polski 1,5 mln ton ropy rocznie